Origami

angel1998

Autorka: angel1998

Korektoři: benos

Vytvořeno: 28.07.2015 15:48
Kategorie: Ostatní
Zobrazeno: 4863x
Komentováno: 17x

Obrázek - Origami

Ahoj lidi, dnes jsem si pro vás připravila článek o origami, tak doufám, že se vám bude líbit.

 Origami

Origami je tradiční japonské umění skládání papíru, jistě už každý z vás někdy origami skládal, ať už jste skládali vlaštovku, parníček nebo jiné. Variant je opravdu mnoho, od tradičního jeřába Orizuru po skládanky, které trhají rekordy. Origami znamená složeninu dvou slov, japonského oru – skládat a kami – papír, dohromady skládat papír. Za jeho počátek se považuje přibližně období 9. století n. l. Papírové skládanky se používaly při náboženských obřadech, staly se nezbytnou výzdobou šintoistických svatyní. Takzvanou "Biblí tvůrců“ se stala kniha Senbazuru orikata. Jde o první známou publikaci obsahující návody na skládanky.

Skládání z papíru je rozšířené po celém světě. Avšak lidé se na jeho historii v jednotlivých zemích dívají odlišně. V Americe a Anglii se běžně slovo "origami" používá, předpokládá se, že skládání přišlo z Japonska. Ve Španělsku ale slovo origami zná málokdo. Španělé užívají výraz "papiroflexia" a domnívají se, že skládání vzniklo v Evropě nezávisle na Japoncích.

 

 Senbazuru orikata- návod

 Origami papír

Na skládání se dá použít celářský papír nebo běžné barevné papíry, avšak pro složitější skládání se doporučuje používat balicí či dárkový papír. V dnešní době se však dají sehnat japonské papíry (nebo alespoň napodobeniny). Jsou to čtverce o velikosti nejčastěji 15 x 15 cm z tenkého papíru obarveného po jedné straně. V Japonsku se papír na origami vyrábí ze surovin pro Evropana takřka nedostupných: cukrové třtiny, bambusu či moruše.

Parametry papíru

  • Jemnost - papír by neměl být příliš silný a měl by dovolovat i několikanásobné přeložení.
  • Ohebnost a věrnost - po přeložení a následném rozložení je vzniklý sklad dobře vidět, hezky "drží hranu" a můžeme ho kdykoli zopakovat podle již jednou vytvořené linie.
  • Pevnost - v místě, kde je přeložen, se netrhá.
  • Barevnost - to je hlavně podle vás, pokud si chcete vytvořit vlastní vzory na papíru, doporučuji to udělat takto:

Jako základ použijeme papír kancelářský, na který nanášíme barvu štětcem nebo chomáčkem vaty. Zvláštní vzory získáme ponořením zmačkaného papíru do barvy. Při batikování papíru ponořujeme papír, pravidelně složený, do různých barevných roztoků. Po barvení a batikování je samozřejmě nutné papír přežehlit. (Po pár nepovedených pokusech se mi to povedlo a výsledek by byl opravdu dobrý, ale já si to spálila žehličkou.)

Origami papíry

Historie papíru

Za tvůrce papíru je považován Tsai Lun (62-121 n.l.), úředník císaře Han Ho Ti, pocházející z provincie Hunan v jižní Číně. Snažil se tehdy vyrobit materiál, který by byl lehký, tenký a na který by se dobře psalo. Zkoušel rostlinná vlákna a podařilo se mu to z dřevěné kůry, konopných odpadů a zbytků rybářských sítí, údajně kolem roku 105 našeho letopočtu. Z podobných materiálů se papír vyrábí dodnes.

Orizuru

Orizuru je jedno z nejslavnějších origami, my ho známe jako jeřába. Právě tuto skládanku můžete vidět v šintoistických svatyních, dávají se také jako památka na zesnulé. K této skládance se váže pověst a právě ta praví, že tomu, kdo složí 1000 jeřábů Orizuru, se splní přání. S tím je spojen i příběh malé holčičky Sadako.

Děvčátko skládající jeřába

Kvůli ozáření při výbuchu atomové bomby 6. srpna 1945 v Hirošimě trpěla Sadako leukémií. Přesto věřila, že se z nemoci vyléčí, pokud složí tisíc papírových jeřábů. Vytvořit tolik skládanek se jí ale nakonec nepodařilo, nemoc předstihla její snahu. Proto také pomník věnovaný obětem výbuchu atomové bomby v japonském městě Hirošima má podobu děvčete, které skládá papírového jeřába.

Po dívčině smrti její přátelé a spolužáci, inspirováni její odvahou a vytrvalostí, odstartovali hnutí a požadovali, aby byl jí a všem dětem zabitým atomovou bombou v Hirošimě postaven památník. Roku 1958 byla v parku Míru v Hirošimě odhalena socha Sadako držící v rukou zlatého jeřába. Každý rok je k jejímu památníku posláno nespočet papírových jeřábů. Sadako se stala známým symbolem důsledků použití jaderných zbraní. Sadako má také památník v parku Míru v Seattlu.

Památná socha Sadako

Dnešní origami

V současné době se origami dělí na tradiční a moderní, za tradiční se považují všechny skládanky, ke kterým potřebujete jen papír a šikovné ruce, za moderní se považuje origami, ke kterému už potřebujete více materiálu, např. nůžky, lepidlo, dekorace… Také je již mnoho rekordů, od největších, které skládá třeba i stovka lidí, po nejmenší, které lidé skládají pod mikroskopem.

Světově největší jeřáb z papíru měl rozpětí křídel 81,94 m. Byl vytvořen v Hirošimě Shudo univerzitou v Japonsku dne 29. srpna 2009.

Rekord za skládání nejmenších origami drží kanadská studentka Mui-Ling Teh, její nejmenší origami měří pouhé 3 mm.

nejmenší origami

 

Doufám, že se vám můj článek líbil, a také doufám, že si některá origami vyzkoušíte poskládat nebo mi napíšete, jaké je vaše nejoblíbenější. Já osobně na toto skládání moc dobrá nejsem, ale baví mě to a po pár pokusech jsem se k pár slušně vypadajících origami dopracovala, skládala jsem jeřába, draka a růži (parníček, loďku a papouška jsem skládala již dříve).

Našla jsem hezky vysvětlený návod na orizuru, tak jen skládejte. :)

 

 A tady pár dalších odkazů na návody, všechny jsem zkoušela, tak doufám, že budete zručnější než já. :)

Origami-zelený drak

Origami-jednoduchá růže

Origami-kůň

Origami- žába

 

 

Zdroje:

Orizuru.cz

Origami

What is origami?

Česká origami společnost

 

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

1 2

avatar of Cugumi03
Uživatel
   
14.08.2015 14:35 | # 17

Cugumi03

Byl to úžasný článek! :D Když já skládám tak se vztekám jako malá xD Ale jako někdy se mi to podaří. Zkusím složit ty 4 věci doufám že se to povede :3 Jinak děkuji za článek ^^

avatar of Senja
Uživatel
   
14.08.2015 09:43 | # 16

Senja

Viděla jsem ty jeřáby v Hirošimě a musím říci, že to byla síla. A tím, že to bylo těsně před 70. výročím ...
Jinak díky za článek, mám nějaký origami papír a chtěla jsem najít takové, u kterého budou vidět obě strany papíru. Snad se k tomu někdy v průběhu dnešního dne dokopu. ^^
A tisíc jeřábů je možná na osobu hodně, ale kamarádka to zvládla za dva měsíce. Neptejte se mě jak, ale zvládla :D

Největší hloupost: Čtení komentářů před zhlédnutím.
avatar of majumachi
Uživatel
   
11.08.2015 22:46 | # 15

majumachi

Já zatím zkoušela jenom toho jeřába a po asi 15 minutách sem se i doskládala, lodičky a vlaštovky nepočítám, těch se myslím naskládal každý habaděj v dětských letech. :D Po tomhle článku si ale asi zkusím poskládat i něco jiného :D Taky mě teď hodně láká navštívit ten pomník. O 1000 jeřábech jsem slyšela, ale netušila jsem, že se k němu váže i takový smutný příběh. Děkuju

avatar of fenerCZ
Uživatel
   
03.08.2015 22:04 | # 14

fenerCZ

Zkouseli jste někdo skládat červenýho draka? (Barva je podle výberu papíru ale ja ho většinou našel v červený barvě) kamoš říkal že je to podobný jako jeřab ale to video podle kterýho jsem to skladal mělo 40 minut a to tam ani nemluvi. Dělal jsem to hodinu a pul než mi došla trpělivost a nechal jsem nedodělaný jedno křídlo a rohy na hlavě ale stejně jsem na něj do teď hrdej a mám ho vystavenýho na poličce :)

avatar of CyberGoddess
Hlavní správce ADB
     
03.08.2015 11:27 | # 13

CyberGoddess

@Wlcky, I feel you

..
avatar of Wlcky
Uživatel
   
31.07.2015 13:52 | # 12

Wlcky

Jednou jsem se pokusila rozjet zvláštní projekt; pojmenovala jsem ho "Tisíc jeřábů prý splní přání". Spočíval v tom, že jsem si na barevné papírky napsala různé citáty a moudra, složila z nich jeřáby a nechávala je na různých místech po našem městě doufajíc, že někdy někomu mohou udělat radost. 1000 jeřábů je pro jednoho člověka moc, ale kdybychom spojili své snahy dohromady... Bohužel se projekt neuchytil. Ale stále, čas od času, když jdu ze školy přes město, nechávám na rohu parku malého barevného jeřába. Třeba někoho nakonec potěší, nebo ho nadobro rozpustí déšť.

avatar of Akemi-Ami
Uživatel
   
30.07.2015 17:21 | # 11

Akemi-Ami

Tak zkusila jsem si a povedl se, dobře udělaný návod. Díky :)

avatar of dedeedesert
Uživatel
     
29.07.2015 22:23 | # 10

dedeedesert

Páni první pokus a úspěch to jsem nečekala. Úžasný článek děkuji za něj :)

„Svět není továrna na splněná přání.“
avatar of Midoriko
Uživatel
     
29.07.2015 11:28 | # 9

Midoriko

Lidi, já poskládala origami!!!O__O I takovýmu dřevu se podařilo poskládat origami! Děkuji mockrát za článek, spoustu věcí jsem nevěděla a určitě taky děkuju za tutoriály!

Přílišná zřejmost je v mnoha případech nezřejmá právě proto, že je příliš zřejmá.
avatar of Yukine-chan
Uživatel
   
29.07.2015 10:27 | # 8

Yukine-chan

Tiež som už skusala Orizuru, 1. pokus s kancelarskym papierom mi nevyšiel, ale 2. s trosku jemnejsim papierom mi vyšiel priam ukažkovo :D ... Práve mi sedi hnedy Orizuru na stole, stale ten isty ktoreho som poskladala na druhy pokus :D ... Ale na toho 3mm by som teda nemala :D som rada že som to urobila z papiera 15x15 cm :D

avatar of sasori24
Uživatel
   
29.07.2015 10:10 | # 7

sasori24

3mm totiž dělali pod mikroskopem, ne? :D I když ty na pět mm asi taky :3

"Začátek je konec a konec je začátek, takže vždy můžeme začít od znovu."- Fuwa Aika
avatar of trol0011
Uživatel
   
28.07.2015 23:46 | # 6

trol0011

Dostal jsem se na 5mm, ale 3mm??? DA HELL TO NEJDE :D :3

"Kdo obětuje svobodu za bezpečí, nezaslouží si ani svobodu, ani bezpečí"
avatar of PatrikLightL
Uživatel
     
28.07.2015 22:01 | # 5

PatrikLightL

Pekný článok inšpiroval ma k začatiu tvorby a môje 1. Origami z 20x20 Orizuru vyšieľ na 1. pokus >)

avatar of Zero5550121
Uživatel
   
28.07.2015 20:59 | # 4

Zero5550121

nejlepší origami je 3D origami

Zero
avatar of Dart
Uživatel
   
28.07.2015 20:42 | # 3

Dart

Skvělý článek, komu se podaří složit jeřába menšího než 3mm, dostane 1,000,000 kč :D

Hodlám zemřít při záchraně většího množství osob, jejichž životní hodnota je vyšší, než-li ta má.

1 2