Japonská geografie

angel1998

Autorka: angel1998

Korektoři: benos

Vytvořeno: 10.04.2015 14:21
Kategorie: Japonsko
Zobrazeno: 4020x
Komentováno: 14x

Obrázek - Japonská geografie

Dnes jsem si připravila článek pro každého, kdo se chce vydat do Japonska, tak abyste měli alespoň nějakou představu o japonské geografii aneb: Co na vás čeká v Japonsku.

Ostrov sem, ostrov tam

Japonsko tvoří přibližně 4 tisíce ostrovů. Avšak ty největší jsou jen 4, a to Honšú (227 413 km2), Hokkaidó (77 981 km2), Kjúšú (36 554 km2) a Šikoku (18 256 km2). Tyto ostrovy tvoří 98 % země. Ostatní ostrůvky jsou většinou jen pouhé vrcholky sopek vyčnívající nad mořskou hladinou.

Honšů

Honšú  je největší ostrov Japonska, leží mezi 41. a 33. rovnoběžkou a jeho rozloha je  227 413 km2.

Pobřeží Honšú je značně členité, mezi největší jeho poloostrovy patří poloostrov Cugarský, Bósó nebo Kii. Na členitosti pobřeží se podílí také zálivy, např. Wakasa, Ise a Tokijský záliv. Nachází se zde hlavní město země, Tokio.

Hokkaidó

Hokkaidó (doslova Severomořská provincie) je druhým největším ostrovem Japonska a současně nejsevernějším z jeho velkých ostrovů. Jeho rozloha je 77 981 km2. Někdy bývá jeho výměra udávaná spolu s malými ostrovy, které k němu geograficky a administrativně patří, pak tedy jeho rozloha činí 83 454 km2.

Až do roku 1869 se volal Yezo anebo Ezo. Na východě je omývaný Tichým oceánem, na západě Japonským mořem a na severu Ochotským mořem.

Kjúšú

Kjúšú je po ostrovech Honšú a Hokkaidó třetím největším japonským ostrovem. Dělí se na Severní, Střední a Jižní Kjúšú. Celý ostrov je hornatý s několika planinami při pobřeží. Hory jsou převážně vulkanického původu a nachází se zde mnoho horkých pramenů a několik aktivních sopek. Na Kjúšú se také nachází nejvyšší japonská činná sopka Aso dosahující výšky 1592 m, která má zároveň největší kráter na světě měřící po obvodu 120 km. Podnebí je subtropické a bohaté na srážky.

Šikoku

Ostrov a zároveň správní oblast Šikoku má rozlohu 18 256 km2, žije na něm asi 4,2 milionů obyvatel.
Šikoku je nejmenším ze čtyř hlavních ostrovů tvořících Japonsko, nachází se jižně od západní části ostrova Honšú. Šikoku je velmi hornaté, což limituje jeho osídlení a rozvoj zemědělství a průmyslu. Podnebí je zde subtropické a pobřeží obrácené směrem k Tichému oceánu je v létě velmi deštivé.
Ostrov Šikoku je spojen s hlavním ostrovem Honšú třemi silničními a jedním železničním mostem.

Povrch

Země je velmi hornatá, ale postrádá rozlehlé nížiny (ty zabírají asi jen 13 % celkové rozlohy) s velkými řekami, a proto je více jak polovina Japonců na jižní části ostrova Honšú (ten největší). Toto osídlené území se táhne od roviny nazývané Kanto (oblast, kde leží i hlavní město) a pokračuje podél jižního pobřeží úzkými planinami až k severní části ostrova Kjúšú.

Hory

Příroda Japonsko obdarovala nádhernými horskými masivy, které zabírají přibližně 80 % povrchu země. Nejvyšším a nejznámějším pohořím jsou takzvané Japonské Alpy. Skládají se ze tří pásem, severního Hida (nejvyšší vrchol Hotakadake - 3 190 m), středního Kiso (nejvyšší vrchol Komagatake - 2 956 m) a jižního Akaiši (nejvyšší vrchol Širane - 3 192 m).

Rozprostírají se na ostrově Honšú. Jsou nesopečného původu. Japonské Alpy jsou také známé pod názvem „Střecha Japonska“. Zvláště pak severní Japonské Alpy se mohou chlubit jednou z nejdramatičtějších krajin v Japonsku. Ale nejpůsobivější a zároveň nejnavštěvovanější scenérie v této oblasti je pohoří Hida chráněné Národním parkem Čúbu-Sangaku.

Na ostatních ostrovech už hory nejsou tak vysoké, ale velmi příkré.

 Japonské AlpyCentrum  Toyamy an pozadí JaponskýchAlp

Fudži

Nejvyšší horou Japonska je dnes už vyhaslá sopka Fudži (nebo také Fuji-san) dosahující 3 776 m.n.m. Její poslední erupce proběhla v roce 1707. Tato hora se také považuje za posvátný symbol Japonska. Její bílá čepice neunikne snad nikomu, jelikož za jasného dne září široko daleko. Můžete ji vidět při příletu do Japonska nebo při jízdě Shinkansenem z Tokia směrem do města Nagoya.

Nejkrásnější pohledy na Fudži

  • Kawaguči-ko : Na severní straně jezera , kde se Fudži tyčí nad svým chvějícím se odrazem na vodní hladině.
  • Motosu-ko : Slavný pohled na Fudži zobrazený na každé tisícijenové bankovceje možné vidět ze severozápadní strany jezera.
  • Panorama-dai : Na konci turistické stezky vás vyhlídka Panorama-dai odmění velkolepým pohledem na horu Fudži.
  • Kojo-dai : Z této vyhlídky je hora snad nejkrásnější na podzim, kdy je oděna do tmavých podzimních barev.

Fudži-sanFudži

Jezera

Japonsko je díky svému táhlému pobřeží vlastníkem nesčetného množství menších či větších jezer a lagun, které jsou od moře odděleny pouze pobřežními nánosy. Vnitrozemí také skýtá řadu třpytivých vodních ploch. Největší a nejznámější jezero je Biwa, které má rozlohu 674 km2. Leží poblíž známého městečka Kjóto. Nejhlubším jezerem je jezero Tazawa se svou hloubkou 423 m, které leží východně od města Akita.

Další jezera, Jamanaka, Sai, Šódži, Motosu a Kawaguči se rozprostírají kolem úpatí hory Fudži.

Biwa

Jezero Biwa je velké 674 km2 a je to největší sladkovodní jezero Japonska. Název je odvozen od tradičního hudebního nástroje podobného loutně (biwa). Leží v údolí a je napájeno mnoha malými řekami stékajícími z okolních hor. Jedinou řekou vytékající z jezera je Jodo, míří k jihozápadu a vlévá se do Osacké zátoky. Maximální hloubka jezera dosahuje 100 metrů. Je dobrou základnou pro chov sladkovodních ryb a perlorodek. Kanál přivádějící z jezera vodu do Kjóta slouží zároveň jako dopravní tepna.

BiwaBiwa v noci

Řeky

Dlouhými  řekami tato země bohužel neoplývá. I když řek v Japonsku protéká mnoho, většinou jsou krátké a mají velký spád. Nejdelší je řeka Šinano (anglicky-Shinano) táhnoucí se 367 km z pohoří Hida až k Niigatě, kde se vlévá do Japonského moře. V prefektuře Nagano se nazývá Čikuma.

Řeky jsou kvůli tání sněhu a monzunovým dešťům nejvíce rozvodněné na jaře. Nevýhodou je nestálost řek – zejména na jaře mnohým oblastem hrozí záplavy a v létě je vody velmi málo. Řeky jsou splavné jen ve svém dolním toku, avšak jen v mělkých rybářských člunech.Využívá se jich však k zavlažování úrodných polí při ústí.

Řeky Sumida, Ara, Tama a Edo dodávají pitnou i užitkovou vodu hlavnímu městu.

Obrázky: Šinano a Šinano ve městě Niigata

Šinano

  


Šinano v Niigatu

 

Nejdelší řeky  :

Šinano

367 km

Tone

322 km

Ishikari

268 km

Teshio

256 km

Kitakami

249 km

Abukuma

239 km

Mogami

229 km

Kiso

227 km

Tenrjú

213 km

Agano

210 km

Řeky ústí do Tichého oceánu a také do Japonského moře.

Pod povrchem

Na zeměkouli bychom asi těžko hledali více neklidnou tektonickou oblast, než jsou právě Japonské ostrovy. Leží v nestabilní části zemské kůry poblíž mnoha zlomů, kde se litosférické desky neustále pohybují.

Země tak podléhá nejen sopečným erupcím, ale také častému zemětřesení a nebezpečným vlnám tsunami. Ty jsou způsobené otřesem mořského dna nebo podmořskými výbuchy sopek.

Většina Japonských ostrovů je sopečného původu. Nejaktivnější sopečnou zónu nalezneme na jižním ostrově Kjúšú, další pak v severní a střední části ostrova Honšú. V celé zemi bychom napočítali více než 150 sopek, z nichž kolem 60 je stále ještě činných. O poslední sopečnou erupci v Japonsku se v roce 1991 přičinila sopka Unzen (1360 m vysoká). V některých horských oblastech jsou díky aktivní sopečné činnosti přírodní horké prameny – jedná se především o ostrov Hokkaidó.

A co se zemětřesení týče - ročně je zaznamenáno asi 7-8 tisíc otřesů půdy. Průměrně jednou za pět let také dochází k tak ničivým zemětřesením, že jejich následky jsou často katastrofální a vyžádají si mnoho obětí.

zemětřesení

Podnebí

Sever Japonska leží v mírném pásu, jih už v pásu tropickém, a proto se podnebí Japonska od severu k jihu pronikavě mění.

Na severním ostrově Hokkaidó zažívají dlouhé tuhé zimy se spoustou sněhu a v létě se zase ohřejí při 30stupňových vedrech. Srážky jsou zde během celého roku rovnoměrné, ale tento ostrov patří k nejsušším oblastem Japonska.

Ostrov Honšú se směrem k jihu dočkává častějších srážek i vyšších teplot (tedy co se zimy týče). Například v Tokiu musí přečkat chladnější, až mrazivé dny pouze v dubnu, kdy vanou severozápadní větry. Léto je dlouhé a teplé, většinou končí až koncem září.

Jižní ostrovy Šikoku a Kjúšú mají subtropické podnebí.

Na japonské podnebí mají velký vliv mořské proudy – teplý Kurošio a studený Ojašio. Ke konci podzimu se hustě osídlené pobřežní nížiny připravují na ničivé tajfuny, které způsobují silný vítr, obrovské přílivové vlny a bouřky s velkými průtržemi mračen.

Kurošio

Kurošio je teplý mořský proud v severozápadní části Tichého oceánu. Vzniká východně od Filipín, kde se odděluje ze Severního rovníkového proudu. Poté teče východně od Taiwanu k souostroví Rjúkjú a podél jihovýchodního pobřeží japonského ostrova Honšú. Střetává se se studeným proudem Ojašio. Odtud pokračuje na východ napříč Tichým oceánem (Severní tichomořský proud) a stáčí se až k Aljašce, kde je nazýván Aljašský (Aleutský) proud.

Ojašio

Sever ovlivňuje chladný proud Ojašio, který přitéká od Beringovy úžiny ( je způsobený odtokem vod z Ochotského a Beringova moře) a ochlazuje Hokkaidó a severní části ostrova Honšú.

 

No a to je dnes vše, tak doufám, že se vám to alespoň trochu líbilo.

Japonet

Orbion

Japonské alpy

Jako další zdroj mi posloužila knížka od Lonely Planet: Poznáváme Japonsko

 

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

avatar of Ashura
Uživatel
   
27.04.2015 19:22 | # 14

Ashura

Pěkný článek. Děkujeme :D

avatar of benos
Korektor
   
24.04.2015 20:15 | # 13

benos

@mikasu: Máš dobré oči, vůbec jsem si toho nevšiml. Navíc mi tam ještě chybí mezery...

Poněvadž je zřejmě in mít v podpisu nějakou citaci, pokusím se najít takovou, která by za to stála.
avatar of mikasu
Uživatel
   
22.04.2015 07:53 | # 12

mikasu

Mockrát děkuji za úžasný článek, studuji geografii a k článku mám jedinou výtku a to je psaní zkratky m n. m. (metrů nad mořem), nepíše se tečka před prvním m, protože to je zkratka pro metr, kde se tečka nikdy nepíše (nikdo by nikdy nenapsal třeba: Ta hora měří 8 848 m. a je to Mount Everest). Prosím nenadávejte mi xD jen šířím menší osvětu ve svém oboru a moc moc se těším na další geografické články :-P

avatar of Lukasino42
Uživatel
   
12.04.2015 16:33 | # 11

Lukasino42

Naozaj pekny clanok, skoda ze nebol uverejneni pred tym nez som si urobil na geografiu projekt na tému Japonsko :C Ale chválim, pekne urobene, bolo vidno ze sa autorka nadrela a dala si zalezat. Avsak vytkol by som 2 veci: Ako spominala Cyber Godess, malo obrazkov, a niesom si isty ale nie je tych ostrovov nahododu nad 6,000?

*Insert some deep-ass quote here*
avatar of shizumiii
Uživatel
   
11.04.2015 16:36 | # 10

shizumiii

Dobrý článek děkuju...

ShiZZ
avatar of Kurrooo
Uživatel
   
11.04.2015 15:56 | # 9

Kurrooo

Super článok ale málo obrázkov.

avatar of Alkemi
Uživatel
   
11.04.2015 15:03 | # 8

Alkemi

Super článek moc děkuji:)

Některé mangy jsou podle života, ale život podle nich není.
avatar of Michiru
Uživatel
   
11.04.2015 14:23 | # 7

Michiru

Děkuji moc za článek :) Bude se hodit k referátu a úkolu do Zeměpisu :D

You can change fate as long as you believe you can. ~ Furude Rika
avatar of An_Laki
Uživatel
   
10.04.2015 20:20 | # 6

An_Laki

Děkuju! Moc se mi tento článek líbí. \(^.^)/

I přes to, že neumím oplácet přátelství a lásku, chci mít přátele a být milovaná. "Kore wa watashi no wagamamana negai desu. Warui kana?" Kounagi Yui
avatar of CyberGoddess
Hlavní správce ADB
     
10.04.2015 19:45 | # 5

CyberGoddess

málo obrázkov

..
avatar of Kitaka
Uživatel
     
10.04.2015 19:21 | # 4

Kitaka

Super článek!! Moc za něj děkuji, akorát dělám prezentaci do školy o Japonsku a tyto informace se mi velmi budou hodit :D

"Rise and rise, until lambs become lions." - Austin Carlile
avatar of Dart
Uživatel
   
10.04.2015 18:50 | # 3

Dart

Super, hned bych si do Japonska vyrazil. :D

Hodlám zemřít při záchraně většího množství osob, jejichž životní hodnota je vyšší, než-li ta má.
avatar of Nanyt
Uživatel
   
10.04.2015 16:01 | # 2

Nanyt

Hezký článek :) škoda že nebyli k dispozici názvy hor, řek apd ve znacích :)

Od každýho dle jejich možností, každýmu dle jeho potřeby
avatar of Kushikime
Uživatel
   
10.04.2015 15:14 | # 1

Kushikime

Super, ďakujem za nové informácie :)