Ulož.to - sdílej snadno data

Není cesty zpět. Shirai je mrtev...

LepicekMichal

Autor: LepicekMichal

Korektoři: Není k dispozici

Vytvořeno: 30.09.2016 17:31
Kategorie: Shirai.cz
Zobrazeno: 139937x
Komentováno: 1344x

...ať žije shirai. Doufám, že jsem nikomu nezpůsobil malou srdeční příhodu tímto titulkem, ale nemohl jsem si ho odpustit, už jen když jsem viděl ty komentáře napuštěné strachem.

Co se vlastně tedy děje. Jak jste si mohli všimnout, některé úseky našeho webu stagnují či nefungují dle představ. Namátkou můžu zmínit poslední přidaný článek před více než dvěma měsíci a nespolehlivá funkčnost aktivace účtů pomocí emailu. Příčinou tohoto je systém, který byl napsán již před nějakou dobou a zároveň nebyl napsán tak, aby byl schopný odrážet nejnovější požadavky moderní doby, nebo celkově fungovat bez stálé údržby.

Když si následně k tomu přičtete, že náš milovaný Arzi již nemá na náš web mnoho času, prakticky už řeší jen kritické chyby, tak se není čemu divit, že Shirai pomalu skomírá.

Historie

Než se dostanu k vyvrcholení, tak pojďme s trochou nostalgie shrnout historii. Tento web začal kdysi dávno v roce 2009, tehdy na doméně animeonline.cz.

Ano, zhruba před 8 lety, v letech, kdy doznívalo ICQ, já s Popcornem jsme byli sotva na střední škole, bylo zasazeno první semínko našeho webu. AnimeOnline jelo od začátku na českém redakčním systému K:CMS, pro který jsem se ve stejném roce stal oficiální technickou podporou (R.I.P. K:CMS). A tak není náhodou, že tehdejší web jsem měl z technické stránky na starost já. Jelikož jsem byl vývojářem K:CMS od naprostého začátku, tak mě lidi označují zakladatelem, ale opravdovým pravým zakladatelem zůstává náš Popcorn. Zpátky k historii. Tehdejší K:CMS jsem velice pomaloučku upravoval tak, aby lépe seděl adminům a překladatelům, takže místo sekcí a článků se najednou mohly přidávat i rozcestníky a epizody.

Web již tehdy kolem roku 2012 běžel na své nové doméně shirai.cz. Systém K:CMS byl už nějakou dobu pohřben a já se ho ještě chvíli nechtěl pustit, proto jsem jej na pár měsíců vydal s novým názvem TerrCMS, na kterém byl postavený také nový Shirai systém.

Ovšem tento přepsaný TerrCMS nebylo to pravé. Kolem začátku roku 2013 se začal internet měnit rychleji než francouzská móda a já se nestíhal přizpůsobovat; nepřidalo tomu ani to, že upravovat hotový systém je dosti náročné. Na chvíli jsem tedy začal připravovat nový systém a web od základů, ale z toho rychle sešlo, protože jsem neměl znalosti a čas, abych vyhověl moderním požadavkům. V té době se objevil náš Arzi. Tehdy nezkušený, ale zapálený do učení nového webového frameworku (čti: nějaká kravina/kód ve kterém se programuje web) jménem Nette. Ujednalo se, že dostane příležitost napsat nový web a udržovat ho. Současně se začaly řešit servery a další nezbytné věci, aby web udržel čím dál vyšší návštěvnost.

Hotovo, web v Nette byl napsán. Fungoval a byl napsán od základů přímo pro naše požadavky. Když jsem se vrátil k animeonline, byl už z něho web poháněný systémem Shirai, který nebyl postaven na žádném ---CMS. Všechno hezký má ale i své špatné stránky. Když jsem se totiž vrátil, tak už jsem měl bohatější znalosti a zkušenosti s moderním webem a zároveň nějaké preference ohledně programátorských jazyků. Co se nestalo, Nette jsem subjektivně shledával jako nejhorší na světě. A dodnes tomu tak je. To znamenalo, že web přišel o jednu schopnou ruku z technického hlediska a vše zajišťoval Arzi. Já zůstával ve stínech a pouze řídil občasné události (mezi známé události patří například shirai trička či kontroverzní adblock).

Změna

No a nyní jsme zde. Web je ve stejném úskalí jako posledně. Hlavní technická podpora nemá čas a nároky moderního internetu jsou ještě vyšší, než bývaly předtím. Naštěstí pro vás, mám čas. No, spíše mám snahu a trochu času. Stále jsme všichni studenti, zaměstnanci, nebo v mém případě obojí. Takže se historie opakuje a web bude PŘEPSÁN. Mnou. Od základů. Vlastně už je z jednoho procenta přepsán.

Na 100 procentech se tedy můžete těšit na zcela nový web; zcela nový Shirai. Součástí přepisu je samozřejmě nový pohled na věc a tak některé věci smažeme, spoustu přidáme a všechno vylepšíme. A co se stalo s nenávistí k Nette ptáte se? Je pořád na místě, proto web píšu úplně v něčem jiném. Spolehlivějším.

Z technického hlediska doufám ve web, který bude mnohem soběstačnější, resp. který se bude z velké části sám udržovat a pokud se vyskytne chyba; budeme přesně vědět kde je.

Z vašeho hlediska ovšem půjde o větší změnu. Chceme opět trochu více zakomponovat do webu japonskou kulturu a nebýt jen streamovací služba. Jak? To se nechte překvapit. Zároveň ale máme v plánu obrovské lákadlo pro překládající skupiny, takže s trochou optimismu si i koukači na anime přijdou na své ještě více, než kdy předtím. Nu a našim adminům vzkazuji: Slyším váš požadavek na lepší komunikaci - ano bude!

Obecně se budeme snažit, aby nový web byl serióznější a kvalitnější, na rozdíl od nynější kopky anime vykazující chyby v několika rozích a zákoutích.

Přestože tedy malá část komentářů odhadovala nějakou změnu či dokonce nový web, zřejmě ani jejich autoři netušili, že jde až o tak razantní krok, tak jsem snad i je překvapil.

Ještě vysvětlit ab. První fáze značí alfu, ta odpovídá 50 procentům a web bude otevřen překladatelům. Od nich očekáváme naplnění nějakého obsahu, jejich požadavky pro jednodušší práci a chybky, které najdou. 85 procent je druhá fáze, beta. Tehdy otevřeme web komunitě dle pozvánek či podobného systému tak, aby se mohl dostat každý ale zároveň ne všichni. Zde už si od vás slibujeme nahlašování všemožných chyb a zpětnou vazbu.

Do komentářů můžete jistě psát své požadavky a návrhy, od začátku čteme všechny vaše komentáře (a smějeme se). Nemůžeme slíbit, že budou vyslyšeny, ale určitě se nad nimi pořádně zamyslíme.

Přejte mi štěstí a rychlé programování,
  LepicekMichal

P.S.: Ano, zmiňuji občas jen sebe a někdy množné číslo. To protože o technických řešeních rozhoduji já a to v této fázi je absolutní většina věcí. Zároveň ale pokud jde o nějakou logistickou věc, tak do toho má své slovo samozřejmě i náš zakladatel, Popcorn. My dva jsme byli doteď jediní, kteří o novém webu věděli... a samozřejmě i náš Arzi, v blížícím se shirai-programátorském-důchodu, má své informace.


Poznámky po publikaci

08. 01.: Žádná data nehodláme zahodit, tedy účty, animelisty apod. zůstanou


08. 01.: Prozatím nechceme žádnou výpomoc v programování, ale grafické podklady/návrhy/nápady uvítáme vždycky už jen kvůli inspiraci.


09. 01.: To, že bude spuštena alfa nebo beta nijak neovlivní stávající shirai. Ten bude vypnut až při dokončení nového webu, kam budou mít přístup opět všichni.


14. 01.: O mangu si již psát nemusíte. Je vidět, že je o ni zájem veliký. V první verzi nového webu nebude, protože chceme přejít co nejrychleji, ale do budoucna možnost přidám. Pak už bude jen záležet na překladatelích mangy.


24. 01.: Dávat sem pouze anime, které je přeložené a žádné jiné je blbost. To bychom radši shirai zrušili. Toť naše vyjádření a rozhodnutí; a jakožto takové, netřeba dále rozebírat.


31. 01.: Zřejmě to není dostatečně pochopitelný z článku, jelikož mi dost lidí začalo psát. Takže ještě jednou. Já nemám s aktuálním webem nic společnýho. Neopravuju videa, neopravuju web (pokud nejde něco kritického), nezakládám skupiny, neradim (páč sám nevim), nedělám nic. Psát mi ovšem můžete ohledně nového webu :)


!!13. 02.: Projel jsem všechny komentáře a sepsal návrhy do GDocs (snad všechny). Můžete navštívit a zde do komentářů navrhovat dál :) Budu přidávat průběžně včetně aktualizace postupu. (Jsou to věci navíc, takže žádný rychlý naskakování nečekejte). Návrhy


27. 02.: Jelikož chceme mít v databázi odkazy na MyAnimeList, tak potřebujeme od vás pomoc pro stávající rozcestníky. V následujícím odkaze je excel s jednoduchým vyhledáváním a po vás potřebujeme, abyste ověřili, že naše anime jsou spojená se správnýma MAL anime. Podle názvu. Je tam odkaz, který vás zavede na dané anime a v url uvidíte číslo, které potřebujeme. Takže toto číslo potřebujeme ověřit, že je správně nebo ho doplnit pokud není vyplněno. Děkujeme! excel


11. 04.: Hodně si píšete o různá hodnocení a jiná počítadla, takže si dovolím vás trochu vzdělat. Počítadla obecně jsou docela programátorský oříšek. Samotný Youtube má na to jediné počítadlo zhlédnutí několik algoritmů kontrolující podvody, duplicity apod., a jenom na to počítání má vyhrazenou celou divizi (nebo aspoň pěkný počet lidí v týmu spadající pod nějakou divizi). Takže rozhodně není v mých, ani jen tak ledajakých rukou, dostat počítadlo všude možně. Budu se ho snažit dát na místa, kde bude potřeba nebo bude užitečné. Ale například počet zhlédnutí jedné epizody jehdnoho anime je naprosto zbytečný (nebo alespoň redundantní vůči recenzím). Díky za pochopení.


01. 07.: Zkouškové skončilo a s ním i semestr. Je tedy opět trochu času na novém webu dělat (stále k tomu pracuji). Jen tak pro zajímavost: Při dnešních (subjektivně hrubě) odhadovaných 17% je napsáno cca 9k řádků, kdežto nynější web má něco kolem 30k řádků.
Edit: Díky za rejp, tondax :)


27. 07.: Tak a jsme ve čtvrtině. Přestože ne perfektní, tak veřejná část nového webu je víceméně vytvořena a jako taková připravena pro alfu. Zbývá dotvořit administraci a prostor překladatelských skupin.

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

1 2 3 4 5

avatar of GlobyCZ
Uživatel
   
20.03.2018 17:33 | # 1344

GlobyCZ

a jestli budete dal překládat anime tak bych prosil podobně série jako je například sword art online tedy anime v prvkem virtuální podoby děkuji :D

avatar of janwmuz
Uživatel
   
13.03.2018 15:39 | # 1343

janwmuz

jej pribudli dalšie percenta :D som rad že tato stranka nieje mrtva a admini sa snažia ju spojazdniť . Fakt vam zato dakujem pretože viete ako je to s anime na cz/sk scene pokial si videa nestahujete

Som kto som ,nikdy sa nehram na niečo čo niesom
avatar of kurosagi
Uživatel
   
21.02.2018 18:19 | # 1342

kurosagi

jj normálně mi běží nemám s bí žádný problém

Je to divný nebo ne ? Ani nwm co ne můj sen nebo co bych chtěl udělat.
avatar of Kabin
Uživatel
   
20.02.2018 19:04 | # 1341

Kabin

kurosagi funguje ti ta stránka i teď? Dopoledne jsem tam koukal v pohodě a asi hodinu zpět mi to přestalo fungovat, tak jen doufám, že chyba je jen u mě :D

avatar of kurosagi
Uživatel
   
20.02.2018 08:26 | # 1340

kurosagi

pro případ narazil jsem na stránku která jěště funguje tak nějak :) https://nii.sk/archiv-a/
jinak přeji dál v práci ať vám vynde :)

Je to divný nebo ne ? Ani nwm co ne můj sen nebo co bych chtěl udělat.
avatar of Nokuchimo
Uživatel
   
12.02.2018 13:57 | # 1339

Nokuchimo

LepicekMichal: Super, dik za info dobre vedieť, len tak ďalej

avatar of travian
Uživatel
   
12.02.2018 11:43 | # 1338

travian

zdravim neporadil by někdo kde online nebo ke staženi v cz tit sehnat film anime Kuroko no Basket: Last Game ,,,,Gekijouban Sword Art Online: Ordinal Scale,,, a poslední 2 díly Fate_Apocrypha mockrat dikes jestli někdo ví?!.. já jsem to sice nasel ale jen s eng tit :(

avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
12.02.2018 10:51 | # 1337

LepicekMichal

hotové přihlášení/registrace a hotový animelist

avatar of Nokuchimo
Uživatel
   
12.02.2018 09:27 | # 1336

Nokuchimo

LepicekMichal: co su tie 2% co teraz pred nedávnom pribudli? Len tak sa pýtam :)

avatar of fenix3693
Uživatel
   
11.02.2018 12:07 | # 1335

fenix3693

Adam, i když nemůžou dávat překlady online, pořád se to dá vyřešit ještě pomocí externích titulků jako to udělali jiné překladatelské skupiny

Fenix3693
avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
09.02.2018 16:05 | # 1334

LepicekMichal

adam: Říká kdo? Dejte si do kupy fakta nejdřív

avatar of adam323
Uživatel
   
09.02.2018 15:16 | # 1333

adam323

Mohu se zeptat na co nový web, když se sem už nedávají překlady??

avatar of LIGHTNING777
Uživatel
     
08.02.2018 15:11 | # 1332

LIGHTNING777

čo sa týka mňa, ja pridávam (aj keď sa ospravedlňujem, že to nejde cez stránku, a dávam odkazy^_^;;;)...ale okrem toho, prekladám aj mangu - nič úžasné, len môj výber : napríklad Fuan no Tane, Final Fantasy 7 doujinshi "The F",...mám dojem, že som si všimla že by sa tu dali pridávať preklady aj mangy, ak áno, rada by som prispela. Teraz dokončujem (pooomalyy..ale.isto^.-) FF Crisis Core, a ak sa mi podarí pridám aj to ďalšie...Tak alebo inak, ja prispejem rada...
^.^

ArtemisJenova777
avatar of BlooderCZ
Uživatel
   
06.02.2018 16:12 | # 1331

BlooderCZ

Nevím jestli někdo psal tento dotaz nehodlám číst bambiliony komentářů, ale vzhledem k tomu, že překladatelé už nepridávají nové anime a na shirai nikdy nebyly všechny anime tak by to chtělo možnost přidávat si do anime listu i anime které tu není.

Děkuji

avatar of rogunyi
Uživatel
   
04.02.2018 13:12 | # 1330

rogunyi

Kedy bude stránka plne funkčná prosím? aspoň tak menší odhad?

1 2 3 4 5