Není cesty zpět. Shirai je mrtev...

LepicekMichal

Autor: LepicekMichal

Korektoři: Není k dispozici

Vytvořeno: 30.09.2016 17:31
Kategorie: Shirai.cz
Zobrazeno: 126757x
Komentováno: 1296x

...ať žije shirai. Doufám, že jsem nikomu nezpůsobil malou srdeční příhodu tímto titulkem, ale nemohl jsem si ho odpustit, už jen když jsem viděl ty komentáře napuštěné strachem.

Co se vlastně tedy děje. Jak jste si mohli všimnout, některé úseky našeho webu stagnují či nefungují dle představ. Namátkou můžu zmínit poslední přidaný článek před více než dvěma měsíci a nespolehlivá funkčnost aktivace účtů pomocí emailu. Příčinou tohoto je systém, který byl napsán již před nějakou dobou a zároveň nebyl napsán tak, aby byl schopný odrážet nejnovější požadavky moderní doby, nebo celkově fungovat bez stálé údržby.

Když si následně k tomu přičtete, že náš milovaný Arzi již nemá na náš web mnoho času, prakticky už řeší jen kritické chyby, tak se není čemu divit, že Shirai pomalu skomírá.

Historie

Než se dostanu k vyvrcholení, tak pojďme s trochou nostalgie shrnout historii. Tento web začal kdysi dávno v roce 2009, tehdy na doméně animeonline.cz.

Ano, zhruba před 8 lety, v letech, kdy doznívalo ICQ, já s Popcornem jsme byli sotva na střední škole, bylo zasazeno první semínko našeho webu. AnimeOnline jelo od začátku na českém redakčním systému K:CMS, pro který jsem se ve stejném roce stal oficiální technickou podporou (R.I.P. K:CMS). A tak není náhodou, že tehdejší web jsem měl z technické stránky na starost já. Jelikož jsem byl vývojářem K:CMS od naprostého začátku, tak mě lidi označují zakladatelem, ale opravdovým pravým zakladatelem zůstává náš Popcorn. Zpátky k historii. Tehdejší K:CMS jsem velice pomaloučku upravoval tak, aby lépe seděl adminům a překladatelům, takže místo sekcí a článků se najednou mohly přidávat i rozcestníky a epizody.

Web již tehdy kolem roku 2012 běžel na své nové doméně shirai.cz. Systém K:CMS byl už nějakou dobu pohřben a já se ho ještě chvíli nechtěl pustit, proto jsem jej na pár měsíců vydal s novým názvem TerrCMS, na kterém byl postavený také nový Shirai systém.

Ovšem tento přepsaný TerrCMS nebylo to pravé. Kolem začátku roku 2013 se začal internet měnit rychleji než francouzská móda a já se nestíhal přizpůsobovat; nepřidalo tomu ani to, že upravovat hotový systém je dosti náročné. Na chvíli jsem tedy začal připravovat nový systém a web od základů, ale z toho rychle sešlo, protože jsem neměl znalosti a čas, abych vyhověl moderním požadavkům. V té době se objevil náš Arzi. Tehdy nezkušený, ale zapálený do učení nového webového frameworku (čti: nějaká kravina/kód ve kterém se programuje web) jménem Nette. Ujednalo se, že dostane příležitost napsat nový web a udržovat ho. Současně se začaly řešit servery a další nezbytné věci, aby web udržel čím dál vyšší návštěvnost.

Hotovo, web v Nette byl napsán. Fungoval a byl napsán od základů přímo pro naše požadavky. Když jsem se vrátil k animeonline, byl už z něho web poháněný systémem Shirai, který nebyl postaven na žádném ---CMS. Všechno hezký má ale i své špatné stránky. Když jsem se totiž vrátil, tak už jsem měl bohatější znalosti a zkušenosti s moderním webem a zároveň nějaké preference ohledně programátorských jazyků. Co se nestalo, Nette jsem subjektivně shledával jako nejhorší na světě. A dodnes tomu tak je. To znamenalo, že web přišel o jednu schopnou ruku z technického hlediska a vše zajišťoval Arzi. Já zůstával ve stínech a pouze řídil občasné události (mezi známé události patří například shirai trička či kontroverzní adblock).

Změna

No a nyní jsme zde. Web je ve stejném úskalí jako posledně. Hlavní technická podpora nemá čas a nároky moderního internetu jsou ještě vyšší, než bývaly předtím. Naštěstí pro vás, mám čas. No, spíše mám snahu a trochu času. Stále jsme všichni studenti, zaměstnanci, nebo v mém případě obojí. Takže se historie opakuje a web bude PŘEPSÁN. Mnou. Od základů. Vlastně už je z jednoho procenta přepsán.

Na 100 procentech se tedy můžete těšit na zcela nový web; zcela nový Shirai. Součástí přepisu je samozřejmě nový pohled na věc a tak některé věci smažeme, spoustu přidáme a všechno vylepšíme. A co se stalo s nenávistí k Nette ptáte se? Je pořád na místě, proto web píšu úplně v něčem jiném. Spolehlivějším.

Z technického hlediska doufám ve web, který bude mnohem soběstačnější, resp. který se bude z velké části sám udržovat a pokud se vyskytne chyba; budeme přesně vědět kde je.

Z vašeho hlediska ovšem půjde o větší změnu. Chceme opět trochu více zakomponovat do webu japonskou kulturu a nebýt jen streamovací služba. Jak? To se nechte překvapit. Zároveň ale máme v plánu obrovské lákadlo pro překládající skupiny, takže s trochou optimismu si i koukači na anime přijdou na své ještě více, než kdy předtím. Nu a našim adminům vzkazuji: Slyším váš požadavek na lepší komunikaci - ano bude!

Obecně se budeme snažit, aby nový web byl serióznější a kvalitnější, na rozdíl od nynější kopky anime vykazující chyby v několika rozích a zákoutích.

Přestože tedy malá část komentářů odhadovala nějakou změnu či dokonce nový web, zřejmě ani jejich autoři netušili, že jde až o tak razantní krok, tak jsem snad i je překvapil.

Ještě vysvětlit ab. První fáze značí alfu, ta odpovídá 50 procentům a web bude otevřen překladatelům. Od nich očekáváme naplnění nějakého obsahu, jejich požadavky pro jednodušší práci a chybky, které najdou. 85 procent je druhá fáze, beta. Tehdy otevřeme web komunitě dle pozvánek či podobného systému tak, aby se mohl dostat každý ale zároveň ne všichni. Zde už si od vás slibujeme nahlašování všemožných chyb a zpětnou vazbu.

Do komentářů můžete jistě psát své požadavky a návrhy, od začátku čteme všechny vaše komentáře (a smějeme se). Nemůžeme slíbit, že budou vyslyšeny, ale určitě se nad nimi pořádně zamyslíme.

Přejte mi štěstí a rychlé programování,
  LepicekMichal

P.S.: Ano, zmiňuji občas jen sebe a někdy množné číslo. To protože o technických řešeních rozhoduji já a to v této fázi je absolutní většina věcí. Zároveň ale pokud jde o nějakou logistickou věc, tak do toho má své slovo samozřejmě i náš zakladatel, Popcorn. My dva jsme byli doteď jediní, kteří o novém webu věděli... a samozřejmě i náš Arzi, v blížícím se shirai-programátorském-důchodu, má své informace.


Poznámky po publikaci

08. 01.: Žádná data nehodláme zahodit, tedy účty, animelisty apod. zůstanou


08. 01.: Prozatím nechceme žádnou výpomoc v programování, ale grafické podklady/návrhy/nápady uvítáme vždycky už jen kvůli inspiraci.


09. 01.: To, že bude spuštena alfa nebo beta nijak neovlivní stávající shirai. Ten bude vypnut až při dokončení nového webu, kam budou mít přístup opět všichni.


14. 01.: O mangu si již psát nemusíte. Je vidět, že je o ni zájem veliký. V první verzi nového webu nebude, protože chceme přejít co nejrychleji, ale do budoucna možnost přidám. Pak už bude jen záležet na překladatelích mangy.


24. 01.: Dávat sem pouze anime, které je přeložené a žádné jiné je blbost. To bychom radši shirai zrušili. Toť naše vyjádření a rozhodnutí; a jakožto takové, netřeba dále rozebírat.


31. 01.: Zřejmě to není dostatečně pochopitelný z článku, jelikož mi dost lidí začalo psát. Takže ještě jednou. Já nemám s aktuálním webem nic společnýho. Neopravuju videa, neopravuju web (pokud nejde něco kritického), nezakládám skupiny, neradim (páč sám nevim), nedělám nic. Psát mi ovšem můžete ohledně nového webu :)


!!13. 02.: Projel jsem všechny komentáře a sepsal návrhy do GDocs (snad všechny). Můžete navštívit a zde do komentářů navrhovat dál :) Budu přidávat průběžně včetně aktualizace postupu. (Jsou to věci navíc, takže žádný rychlý naskakování nečekejte). Návrhy


27. 02.: Jelikož chceme mít v databázi odkazy na MyAnimeList, tak potřebujeme od vás pomoc pro stávající rozcestníky. V následujícím odkaze je excel s jednoduchým vyhledáváním a po vás potřebujeme, abyste ověřili, že naše anime jsou spojená se správnýma MAL anime. Podle názvu. Je tam odkaz, který vás zavede na dané anime a v url uvidíte číslo, které potřebujeme. Takže toto číslo potřebujeme ověřit, že je správně nebo ho doplnit pokud není vyplněno. Děkujeme! excel


11. 04.: Hodně si píšete o různá hodnocení a jiná počítadla, takže si dovolím vás trochu vzdělat. Počítadla obecně jsou docela programátorský oříšek. Samotný Youtube má na to jediné počítadlo zhlédnutí několik algoritmů kontrolující podvody, duplicity apod., a jenom na to počítání má vyhrazenou celou divizi (nebo aspoň pěkný počet lidí v týmu spadající pod nějakou divizi). Takže rozhodně není v mých, ani jen tak ledajakých rukou, dostat počítadlo všude možně. Budu se ho snažit dát na místa, kde bude potřeba nebo bude užitečné. Ale například počet zhlédnutí jedné epizody jehdnoho anime je naprosto zbytečný (nebo alespoň redundantní vůči recenzím). Díky za pochopení.


01. 07.: Zkouškové skončilo a s ním i semestr. Je tedy opět trochu času na novém webu dělat (stále k tomu pracuji). Jen tak pro zajímavost: Při dnešních (subjektivně hrubě) odhadovaných 17% je napsáno cca 9k řádků, kdežto nynější web má něco kolem 30k řádků.
Edit: Díky za rejp, tondax :)


27. 07.: Tak a jsme ve čtvrtině. Přestože ne perfektní, tak veřejná část nového webu je víceméně vytvořena a jako taková připravena pro alfu. Zbývá dotvořit administraci a prostor překladatelských skupin.

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

1 2 3 4 5

avatar of rize-san64
Uživatel
   
13.12.2017 21:24 | # 1295

rize-san64

Čo na tom nechápeš? Proste to neni oficíalne, nikdo to nepovedal. Môže to byť výmysel, nemáme istotu že to tak naozaj je. To je to isté, ako keby som ja teraz napísal: Eu da zákon, že zakážu youtube v celej EU. A nejaký druhý inteligent, to rozšíri medzi ludí, a ostatný tomu budú veriť jak ovce.

avatar of reintgen
Uživatel
   
13.12.2017 19:00 | # 1294

reintgen

rize-san64, lol blbost některých lidí fakt bolí. :-D Řekni mi, že to co jsi napsal fakt myslíš jen jako troll. ŽE?

Beware of Those Who Use an Umbrella on a Sunny Day!
avatar of rize-san64
Uživatel
   
13.12.2017 18:10 | # 1293

rize-san64

Dneska není problém si zaobstarať server hoci kde vo svete. Aj na ostrovoch dokonca.
XDDD

avatar of rize-san64
Uživatel
   
13.12.2017 18:09 | # 1292

rize-san64

blbosť. To si mohol kludne niekdo vymyslieť. Není to oficíalne, takže sa neni čoho báť. A navyše, pokial budu servery mimo EU, tak žiadna pokuta ani podobná blbosť, nikomu nehrozí.

avatar of fenix3693
Uživatel
   
13.12.2017 00:06 | # 1291

fenix3693

Přesně, lepší je udělat opatření ještě předtím, než se to stane a pak až po tom co se to potvrdí, že to třeba nebude schválené, tak pak můžeš pokračovat dál

Fenix3693
avatar of VojtouNerCZ
Uživatel
       
12.12.2017 22:16 | # 1290

VojtouNerCZ

@rize-san64 Kdyby jsi předem věděl, že můžeš dostat pokutu i několik stovek tisíc, bál by ses a radši přijal nějaká opatření, nebo pokračoval dál, co?

Milovník metalu, anime a MTB Moje karaoke výtvory XD http://bit.ly/2ssuRbx
avatar of rize-san64
Uživatel
   
12.12.2017 21:44 | # 1289

rize-san64

Sa bojíte nejakého zákonu, ktorý neni officíalne potvrdený, a čo? Tak si shirai kúpi server, niekde mimo EU. :D

avatar of ondri
Uživatel
   
12.12.2017 19:20 | # 1288

ondri

dekuju

Musím znovu zkouknout Naruta :D
avatar of fenix3693
Uživatel
   
12.12.2017 19:16 | # 1287

fenix3693

Tak to je jednoduché, já to dělám přes VLC, stačí když se externí titulky jmenují stejně jako to video a musí být ve stejné složce nebo na ploše

Fenix3693
avatar of ondri
Uživatel
   
12.12.2017 17:54 | # 1286

ondri

ahoj jak dam externí titulky do vydea dekuju :D

Musím znovu zkouknout Naruta :D
avatar of tregler
Uživatel
   
11.12.2017 19:22 | # 1285

tregler

Shirai je český. určité zákon je český. když je plný člen EU. česká máme štěstí. ale uvidíme co dál. :)

žádný popisek a tak se o něm víc nedozvíte
avatar of CoWhEn
Uživatel
   
11.12.2017 15:09 | # 1284

CoWhEn

@VojtouNerCZ - boys, je to placená práce -> nebude to dělat žádný fansuber, ale normální překladatel

avatar of yelidric
Donátor
   
11.12.2017 09:56 | # 1283

yelidric

boze ked sledujem tie pri*ebane nazoru fanusikov anime ohladom celej tejto zalezitosti, tak sa uz ani necudujem, ze sem tie spolocnosti nechcu vysielat... Ako fakt, tato anime komunita cz/sk je ****************************************

There's Only One Truth
avatar of JacobSteven
Uživatel
   
11.12.2017 08:53 | # 1282

JacobSteven

@VojtouNerCZ - práveže pri platenej forme by chyby nemohli byť to je jasné, ale taktiež čo som sa na akihabare dočítal ale či ten dotyčný písal pravdu to neviem, a on to sám asi nevie, tak kto by chcel aj z českého fansubu prekladať tak by musel priamo z japončiny, čo je problém keďže skoro všetci prekladajú z angličtiny.

1 2 3 4 5