Není cesty zpět. Shirai je mrtev...

LepicekMichal

Autor: LepicekMichal

Korektoři: Není k dispozici

Vytvořeno: 30.09.2016 17:31
Kategorie: Shirai.cz
Zobrazeno: 99274x
Komentováno: 1006x

...ať žije shirai. Doufám, že jsem nikomu nezpůsobil malou srdeční příhodu tímto titulkem, ale nemohl jsem si ho odpustit, už jen když jsem viděl ty komentáře napuštěné strachem.

Co se vlastně tedy děje. Jak jste si mohli všimnout, některé úseky našeho webu stagnují či nefungují dle představ. Namátkou můžu zmínit poslední přidaný článek před více než dvěma měsíci a nespolehlivá funkčnost aktivace účtů pomocí emailu. Příčinou tohoto je systém, který byl napsán již před nějakou dobou a zároveň nebyl napsán tak, aby byl schopný odrážet nejnovější požadavky moderní doby, nebo celkově fungovat bez stálé údržby.

Když si následně k tomu přičtete, že náš milovaný Arzi již nemá na náš web mnoho času, prakticky už řeší jen kritické chyby, tak se není čemu divit, že Shirai pomalu skomírá.

Historie

Než se dostanu k vyvrcholení, tak pojďme s trochou nostalgie shrnout historii. Tento web začal kdysi dávno v roce 2009, tehdy na doméně animeonline.cz.

Ano, zhruba před 8 lety, v letech, kdy doznívalo ICQ, já s Popcornem jsme byli sotva na střední škole, bylo zasazeno první semínko našeho webu. AnimeOnline jelo od začátku na českém redakčním systému K:CMS, pro který jsem se ve stejném roce stal oficiální technickou podporou (R.I.P. K:CMS). A tak není náhodou, že tehdejší web jsem měl z technické stránky na starost já. Jelikož jsem byl vývojářem K:CMS od naprostého začátku, tak mě lidi označují zakladatelem, ale opravdovým pravým zakladatelem zůstává náš Popcorn. Zpátky k historii. Tehdejší K:CMS jsem velice pomaloučku upravoval tak, aby lépe seděl adminům a překladatelům, takže místo sekcí a článků se najednou mohly přidávat i rozcestníky a epizody.

Web již tehdy kolem roku 2012 běžel na své nové doméně shirai.cz. Systém K:CMS byl už nějakou dobu pohřben a já se ho ještě chvíli nechtěl pustit, proto jsem jej na pár měsíců vydal s novým názvem TerrCMS, na kterém byl postavený také nový Shirai systém.

Ovšem tento přepsaný TerrCMS nebylo to pravé. Kolem začátku roku 2013 se začal internet měnit rychleji než francouzská móda a já se nestíhal přizpůsobovat; nepřidalo tomu ani to, že upravovat hotový systém je dosti náročné. Na chvíli jsem tedy začal připravovat nový systém a web od základů, ale z toho rychle sešlo, protože jsem neměl znalosti a čas, abych vyhověl moderním požadavkům. V té době se objevil náš Arzi. Tehdy nezkušený, ale zapálený do učení nového webového frameworku (čti: nějaká kravina/kód ve kterém se programuje web) jménem Nette. Ujednalo se, že dostane příležitost napsat nový web a udržovat ho. Současně se začaly řešit servery a další nezbytné věci, aby web udržel čím dál vyšší návštěvnost.

Hotovo, web v Nette byl napsán. Fungoval a byl napsán od základů přímo pro naše požadavky. Když jsem se vrátil k animeonline, byl už z něho web poháněný systémem Shirai, který nebyl postaven na žádném ---CMS. Všechno hezký má ale i své špatné stránky. Když jsem se totiž vrátil, tak už jsem měl bohatější znalosti a zkušenosti s moderním webem a zároveň nějaké preference ohledně programátorských jazyků. Co se nestalo, Nette jsem subjektivně shledával jako nejhorší na světě. A dodnes tomu tak je. To znamenalo, že web přišel o jednu schopnou ruku z technického hlediska a vše zajišťoval Arzi. Já zůstával ve stínech a pouze řídil občasné události (mezi známé události patří například shirai trička či kontroverzní adblock).

Změna

No a nyní jsme zde. Web je ve stejném úskalí jako posledně. Hlavní technická podpora nemá čas a nároky moderního internetu jsou ještě vyšší, než bývaly předtím. Naštěstí pro vás, mám čas. No, spíše mám snahu a trochu času. Stále jsme všichni studenti, zaměstnanci, nebo v mém případě obojí. Takže se historie opakuje a web bude PŘEPSÁN. Mnou. Od základů. Vlastně už je z jednoho procenta přepsán.

Na 100 procentech se tedy můžete těšit na zcela nový web; zcela nový Shirai. Součástí přepisu je samozřejmě nový pohled na věc a tak některé věci smažeme, spoustu přidáme a všechno vylepšíme. A co se stalo s nenávistí k Nette ptáte se? Je pořád na místě, proto web píšu úplně v něčem jiném. Spolehlivějším.

Z technického hlediska doufám ve web, který bude mnohem soběstačnější, resp. který se bude z velké části sám udržovat a pokud se vyskytne chyba; budeme přesně vědět kde je.

Z vašeho hlediska ovšem půjde o větší změnu. Chceme opět trochu více zakomponovat do webu japonskou kulturu a nebýt jen streamovací služba. Jak? To se nechte překvapit. Zároveň ale máme v plánu obrovské lákadlo pro překládající skupiny, takže s trochou optimismu si i koukači na anime přijdou na své ještě více, než kdy předtím. Nu a našim adminům vzkazuji: Slyším váš požadavek na lepší komunikaci - ano bude!

Obecně se budeme snažit, aby nový web byl serióznější a kvalitnější, na rozdíl od nynější kopky anime vykazující chyby v několika rozích a zákoutích.

Přestože tedy malá část komentářů odhadovala nějakou změnu či dokonce nový web, zřejmě ani jejich autoři netušili, že jde až o tak razantní krok, tak jsem snad i je překvapil.

Ještě vysvětlit ab. První fáze značí alfu, ta odpovídá 50 procentům a web bude otevřen překladatelům. Od nich očekáváme naplnění nějakého obsahu, jejich požadavky pro jednodušší práci a chybky, které najdou. 85 procent je druhá fáze, beta. Tehdy otevřeme web komunitě dle pozvánek či podobného systému tak, aby se mohl dostat každý ale zároveň ne všichni. Zde už si od vás slibujeme nahlašování všemožných chyb a zpětnou vazbu.

Do komentářů můžete jistě psát své požadavky a návrhy, od začátku čteme všechny vaše komentáře (a smějeme se). Nemůžeme slíbit, že budou vyslyšeny, ale určitě se nad nimi pořádně zamyslíme.

Přejte mi štěstí a rychlé programování,
  LepicekMichal

P.S.: Ano, zmiňuji občas jen sebe a někdy množné číslo. To protože o technických řešeních rozhoduji já a to v této fázi je absolutní většina věcí. Zároveň ale pokud jde o nějakou logistickou věc, tak do toho má své slovo samozřejmě i náš zakladatel, Popcorn. My dva jsme byli doteď jediní, kteří o novém webu věděli... a samozřejmě i náš Arzi, v blížícím se shirai-programátorském-důchodu, má své informace.


Poznámky po publikaci

08. 01.: Žádná data nehodláme zahodit, tedy účty, animelisty apod. zůstanou


08. 01.: Prozatím nechceme žádnou výpomoc v programování, ale grafické podklady/návrhy/nápady uvítáme vždycky už jen kvůli inspiraci.


09. 01.: To, že bude spuštena alfa nebo beta nijak neovlivní stávající shirai. Ten bude vypnut až při dokončení nového webu, kam budou mít přístup opět všichni.


14. 01.: O mangu si již psát nemusíte. Je vidět, že je o ni zájem veliký. V první verzi nového webu nebude, protože chceme přejít co nejrychleji, ale do budoucna možnost přidám. Pak už bude jen záležet na překladatelích mangy.


24. 01.: Dávat sem pouze anime, které je přeložené a žádné jiné je blbost. To bychom radši shirai zrušili. Toť naše vyjádření a rozhodnutí; a jakožto takové, netřeba dále rozebírat.


31. 01.: Zřejmě to není dostatečně pochopitelný z článku, jelikož mi dost lidí začalo psát. Takže ještě jednou. Já nemám s aktuálním webem nic společnýho. Neopravuju videa, neopravuju web (pokud nejde něco kritického), nezakládám skupiny, neradim (páč sám nevim), nedělám nic. Psát mi ovšem můžete ohledně nového webu :)


!!13. 02.: Projel jsem všechny komentáře a sepsal návrhy do GDocs (snad všechny). Můžete navštívit a zde do komentářů navrhovat dál :) Budu přidávat průběžně včetně aktualizace postupu. (Jsou to věci navíc, takže žádný rychlý naskakování nečekejte). Návrhy


27. 02.: Jelikož chceme mít v databázi odkazy na MyAnimeList, tak potřebujeme od vás pomoc pro stávající rozcestníky. V následujícím odkaze je excel s jednoduchým vyhledáváním a po vás potřebujeme, abyste ověřili, že naše anime jsou spojená se správnýma MAL anime. Podle názvu. Je tam odkaz, který vás zavede na dané anime a v url uvidíte číslo, které potřebujeme. Takže toto číslo potřebujeme ověřit, že je správně nebo ho doplnit pokud není vyplněno. Děkujeme! excel


11. 04.: Hodně si píšete o různá hodnocení a jiná počítadla, takže si dovolím vás trochu vzdělat. Počítadla obecně jsou docela programátorský oříšek. Samotný Youtube má na to jediné počítadlo zhlédnutí několik algoritmů kontrolující podvody, duplicity apod., a jenom na to počítání má vyhrazenou celou divizi (nebo aspoň pěkný počet lidí v týmu spadající pod nějakou divizi). Takže rozhodně není v mých, ani jen tak ledajakých rukou, dostat počítadlo všude možně. Budu se ho snažit dát na místa, kde bude potřeba nebo bude užitečné. Ale například počet zhlédnutí jedné epizody jehdnoho anime je naprosto zbytečný (nebo alespoň redundantní vůči recenzím). Díky za pochopení.

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

1 2 3 4 5

avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
27.06.2017 17:54 | # 1006

LepicekMichal

To co popsal Jacob, s tím docela počítám.. to co popsal zolotych je možné v budoucnu taky (jen s obtíží, kterou popsal Jacob), uvidíme jak se rozroste komunita.

avatar of Zolotych
Uživatel
       
27.06.2017 09:39 | # 1005

Zolotych

Jackobe
Pravda :/ ale Bolo by to fajn

All my Waifu: Kuroyukihime (Accel World) ___________ můj 2. profil: →→→ jakku8an ←←←
avatar of noctis32
Uživatel
   
27.06.2017 04:48 | # 1004

noctis32

Hehe, 16% konečně

http://i.imgur.com/0XCDmmf.jpg
avatar of Gb84
Uživatel
   
26.06.2017 03:18 | # 1003

Gb84

AŤ ŽIJE SHIRAI!!

avatar of JacobSteven
Uživatel
   
26.06.2017 00:37 | # 1002

JacobSteven

@Zolotych - to aby ti oznámilo, že bude druhá séria to by si bohužiaľ už moc chcel, to sa nebude dať spraviť to by museli ručne nahadzovať a zisťovať denno denne, že kedy bude pokračovanie, takže notifikácie skôr ja som za to aby notifikácie boli na shirai takýmto spôsobom:
- môžeš si zvoliť, že chceš notifikácie keď nejaká skupina od ktorej chceš aby ti chodili notifikácie keď vydá nový diel, môžeš mať aj viac skupín vybratých
- a druhá možnosť ktorá by bola zároveň s prvou, vyberieš si anime a keď vydá hociktorá skupina nový diel ti príde notifikácia.

"Něco podobného tu už bylo až na ty notifikace na mobilu. " - a to by si chcel aby ako fungovalo? Posielalo ti to SMS? :D Na mobile to by musela byť aplikácia, možnosť jedine nech sú notifikácie na shirai a doplnkovo kto by chcel by mu chodili na e-mail. (ten kto by chcel aby mu na e-mail chodili by si to zvolil)

avatar of Zolotych
Uživatel
       
25.06.2017 22:14 | # 1001

Zolotych

1000 komentář jsem chtěl aby patřil mě :(

MimiChan
Upřímně....mě ne :D

Jupí 1001 patří mě :DAll my Waifu: Kuroyukihime (Accel World) ___________ můj 2. profil: →→→ jakku8an ←←←
avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
25.06.2017 21:09 | # 1000

LepicekMichal

Notifikace = Upozornění v návrzích.
Není tam přímo zmiňovaná funkce, ale dost podobná a jakmile bude "notifikační systém" v provozu, tak přidat jiný typ notifikace nebude velkej oříšek.

BTW: 1000!!

avatar of MimiChan
Uživatel
   
25.06.2017 18:32 | # 999

MimiChan

Zolotych no bolo by to super, ale neviem komu by sa to chcelo robiť

Train je ako... Instantné cestoviny- Eva, Black Cat
avatar of Zolotych
Uživatel
       
25.06.2017 17:19 | # 998

Zolotych

:/ já stejně většinou mám jasny co chceš 1. dokoukat. Ale bylo by super kdyby tu byla notifikace nový série. Tím nemyslím, že na shirai byla přeložena, ale že prostě "vývojáři" se chystájí údělat třeba 2. sérii Death Note a to by mi dalo upozornění. Abych vůbec věděl že se chystá udělat 2 série. Na MAL je ti udělané ale oznámilo mi ti jen 1 anime pokračování.


All my Waifu: Kuroyukihime (Accel World) ___________ můj 2. profil: →→→ jakku8an ←←←
avatar of mortargun
Uživatel
   
25.06.2017 14:53 | # 997

mortargun

Zolotych
Ale bolo by to super nie ?

Život je cesta zla , po ktorej idem, ale neplánujem sa jej vzdať
avatar of Zolotych
Uživatel
       
25.06.2017 14:23 | # 996

Zolotych

mortargun
Něco podobného tu už bylo až na ty notifikace na mobilu. Jinak není to v návrzích

All my Waifu: Kuroyukihime (Accel World) ___________ můj 2. profil: →→→ jakku8an ←←←
avatar of mortargun
Uživatel
   
25.06.2017 10:38 | # 995

mortargun

Niečo by som navrhol a neviem či si to už zdôraznil Lepicekmichal ale nedalo by sa urobiť niečo ako notifikacie
Pre anime. Že ty si označiš z ktorého anime chceš dostávať upozornenia či vide nový diel a aj aktivitu prekladatelskej skupimy a pošle ti upozornenie na tvoj email
U gmailu na androidoch sa to zobrazuje v hornej lište.
Bolo by to super.

Život je cesta zla , po ktorej idem, ale neplánujem sa jej vzdať
avatar of Zolotych
Uživatel
       
25.06.2017 10:16 | # 994

Zolotych

mortargun
Záleží na překladatelských skupinách. + Je jedno jestli je to manga nebo manhva nebo .... Porovnat to je stáj jen z jiné země.

All my Waifu: Kuroyukihime (Accel World) ___________ můj 2. profil: →→→ jakku8an ←←←
avatar of mortargun
Uživatel
   
24.06.2017 22:37 | # 993

mortargun

Viem že tento konent je zbytočný len kvôli tomu že sa na tejto stránke preberá skôr japonská kultúra (ale aj tak sa pýtam :P :D) bude v pláne prekladať nie len mangu ale aj manhvu ?
A to sa týka aj korejského a činskeho anime
Ďakujem za odpoveď
A viem že je to na prekladateľoch ale keby sa náhodou nejaký našli a tak....

Život je cesta zla , po ktorej idem, ale neplánujem sa jej vzdať
avatar of Armilar
Uživatel
   
24.06.2017 15:21 | # 992

Armilar

Jeden malý postreh: V odkazoch link Nyaa.se možno zameniť na Nyaa.si, nakoľko Nyaa.se v máji skončili a väčšina obsahu bola premiestnená na Sičko. Btw Shanaproject je tiež celkom fajn čo sa týka en sub anime.

There’s no such thing as a painless lesson. They just don’t exist. Sacrifices are necessary. You can’t gain anything without losing something first although if you can endure that pain and walk away from it, you’ll find that you now have a heart strong eno

1 2 3 4 5