Není cesty zpět. Shirai je mrtev...

LepicekMichal

Autor: LepicekMichal

Korektoři: Není k dispozici

Vytvořeno: 30.09.2016 17:31
Kategorie: Shirai.cz
Zobrazeno: 109466x
Komentováno: 1126x

...ať žije shirai. Doufám, že jsem nikomu nezpůsobil malou srdeční příhodu tímto titulkem, ale nemohl jsem si ho odpustit, už jen když jsem viděl ty komentáře napuštěné strachem.

Co se vlastně tedy děje. Jak jste si mohli všimnout, některé úseky našeho webu stagnují či nefungují dle představ. Namátkou můžu zmínit poslední přidaný článek před více než dvěma měsíci a nespolehlivá funkčnost aktivace účtů pomocí emailu. Příčinou tohoto je systém, který byl napsán již před nějakou dobou a zároveň nebyl napsán tak, aby byl schopný odrážet nejnovější požadavky moderní doby, nebo celkově fungovat bez stálé údržby.

Když si následně k tomu přičtete, že náš milovaný Arzi již nemá na náš web mnoho času, prakticky už řeší jen kritické chyby, tak se není čemu divit, že Shirai pomalu skomírá.

Historie

Než se dostanu k vyvrcholení, tak pojďme s trochou nostalgie shrnout historii. Tento web začal kdysi dávno v roce 2009, tehdy na doméně animeonline.cz.

Ano, zhruba před 8 lety, v letech, kdy doznívalo ICQ, já s Popcornem jsme byli sotva na střední škole, bylo zasazeno první semínko našeho webu. AnimeOnline jelo od začátku na českém redakčním systému K:CMS, pro který jsem se ve stejném roce stal oficiální technickou podporou (R.I.P. K:CMS). A tak není náhodou, že tehdejší web jsem měl z technické stránky na starost já. Jelikož jsem byl vývojářem K:CMS od naprostého začátku, tak mě lidi označují zakladatelem, ale opravdovým pravým zakladatelem zůstává náš Popcorn. Zpátky k historii. Tehdejší K:CMS jsem velice pomaloučku upravoval tak, aby lépe seděl adminům a překladatelům, takže místo sekcí a článků se najednou mohly přidávat i rozcestníky a epizody.

Web již tehdy kolem roku 2012 běžel na své nové doméně shirai.cz. Systém K:CMS byl už nějakou dobu pohřben a já se ho ještě chvíli nechtěl pustit, proto jsem jej na pár měsíců vydal s novým názvem TerrCMS, na kterém byl postavený také nový Shirai systém.

Ovšem tento přepsaný TerrCMS nebylo to pravé. Kolem začátku roku 2013 se začal internet měnit rychleji než francouzská móda a já se nestíhal přizpůsobovat; nepřidalo tomu ani to, že upravovat hotový systém je dosti náročné. Na chvíli jsem tedy začal připravovat nový systém a web od základů, ale z toho rychle sešlo, protože jsem neměl znalosti a čas, abych vyhověl moderním požadavkům. V té době se objevil náš Arzi. Tehdy nezkušený, ale zapálený do učení nového webového frameworku (čti: nějaká kravina/kód ve kterém se programuje web) jménem Nette. Ujednalo se, že dostane příležitost napsat nový web a udržovat ho. Současně se začaly řešit servery a další nezbytné věci, aby web udržel čím dál vyšší návštěvnost.

Hotovo, web v Nette byl napsán. Fungoval a byl napsán od základů přímo pro naše požadavky. Když jsem se vrátil k animeonline, byl už z něho web poháněný systémem Shirai, který nebyl postaven na žádném ---CMS. Všechno hezký má ale i své špatné stránky. Když jsem se totiž vrátil, tak už jsem měl bohatější znalosti a zkušenosti s moderním webem a zároveň nějaké preference ohledně programátorských jazyků. Co se nestalo, Nette jsem subjektivně shledával jako nejhorší na světě. A dodnes tomu tak je. To znamenalo, že web přišel o jednu schopnou ruku z technického hlediska a vše zajišťoval Arzi. Já zůstával ve stínech a pouze řídil občasné události (mezi známé události patří například shirai trička či kontroverzní adblock).

Změna

No a nyní jsme zde. Web je ve stejném úskalí jako posledně. Hlavní technická podpora nemá čas a nároky moderního internetu jsou ještě vyšší, než bývaly předtím. Naštěstí pro vás, mám čas. No, spíše mám snahu a trochu času. Stále jsme všichni studenti, zaměstnanci, nebo v mém případě obojí. Takže se historie opakuje a web bude PŘEPSÁN. Mnou. Od základů. Vlastně už je z jednoho procenta přepsán.

Na 100 procentech se tedy můžete těšit na zcela nový web; zcela nový Shirai. Součástí přepisu je samozřejmě nový pohled na věc a tak některé věci smažeme, spoustu přidáme a všechno vylepšíme. A co se stalo s nenávistí k Nette ptáte se? Je pořád na místě, proto web píšu úplně v něčem jiném. Spolehlivějším.

Z technického hlediska doufám ve web, který bude mnohem soběstačnější, resp. který se bude z velké části sám udržovat a pokud se vyskytne chyba; budeme přesně vědět kde je.

Z vašeho hlediska ovšem půjde o větší změnu. Chceme opět trochu více zakomponovat do webu japonskou kulturu a nebýt jen streamovací služba. Jak? To se nechte překvapit. Zároveň ale máme v plánu obrovské lákadlo pro překládající skupiny, takže s trochou optimismu si i koukači na anime přijdou na své ještě více, než kdy předtím. Nu a našim adminům vzkazuji: Slyším váš požadavek na lepší komunikaci - ano bude!

Obecně se budeme snažit, aby nový web byl serióznější a kvalitnější, na rozdíl od nynější kopky anime vykazující chyby v několika rozích a zákoutích.

Přestože tedy malá část komentářů odhadovala nějakou změnu či dokonce nový web, zřejmě ani jejich autoři netušili, že jde až o tak razantní krok, tak jsem snad i je překvapil.

Ještě vysvětlit ab. První fáze značí alfu, ta odpovídá 50 procentům a web bude otevřen překladatelům. Od nich očekáváme naplnění nějakého obsahu, jejich požadavky pro jednodušší práci a chybky, které najdou. 85 procent je druhá fáze, beta. Tehdy otevřeme web komunitě dle pozvánek či podobného systému tak, aby se mohl dostat každý ale zároveň ne všichni. Zde už si od vás slibujeme nahlašování všemožných chyb a zpětnou vazbu.

Do komentářů můžete jistě psát své požadavky a návrhy, od začátku čteme všechny vaše komentáře (a smějeme se). Nemůžeme slíbit, že budou vyslyšeny, ale určitě se nad nimi pořádně zamyslíme.

Přejte mi štěstí a rychlé programování,
  LepicekMichal

P.S.: Ano, zmiňuji občas jen sebe a někdy množné číslo. To protože o technických řešeních rozhoduji já a to v této fázi je absolutní většina věcí. Zároveň ale pokud jde o nějakou logistickou věc, tak do toho má své slovo samozřejmě i náš zakladatel, Popcorn. My dva jsme byli doteď jediní, kteří o novém webu věděli... a samozřejmě i náš Arzi, v blížícím se shirai-programátorském-důchodu, má své informace.


Poznámky po publikaci

08. 01.: Žádná data nehodláme zahodit, tedy účty, animelisty apod. zůstanou


08. 01.: Prozatím nechceme žádnou výpomoc v programování, ale grafické podklady/návrhy/nápady uvítáme vždycky už jen kvůli inspiraci.


09. 01.: To, že bude spuštena alfa nebo beta nijak neovlivní stávající shirai. Ten bude vypnut až při dokončení nového webu, kam budou mít přístup opět všichni.


14. 01.: O mangu si již psát nemusíte. Je vidět, že je o ni zájem veliký. V první verzi nového webu nebude, protože chceme přejít co nejrychleji, ale do budoucna možnost přidám. Pak už bude jen záležet na překladatelích mangy.


24. 01.: Dávat sem pouze anime, které je přeložené a žádné jiné je blbost. To bychom radši shirai zrušili. Toť naše vyjádření a rozhodnutí; a jakožto takové, netřeba dále rozebírat.


31. 01.: Zřejmě to není dostatečně pochopitelný z článku, jelikož mi dost lidí začalo psát. Takže ještě jednou. Já nemám s aktuálním webem nic společnýho. Neopravuju videa, neopravuju web (pokud nejde něco kritického), nezakládám skupiny, neradim (páč sám nevim), nedělám nic. Psát mi ovšem můžete ohledně nového webu :)


!!13. 02.: Projel jsem všechny komentáře a sepsal návrhy do GDocs (snad všechny). Můžete navštívit a zde do komentářů navrhovat dál :) Budu přidávat průběžně včetně aktualizace postupu. (Jsou to věci navíc, takže žádný rychlý naskakování nečekejte). Návrhy


27. 02.: Jelikož chceme mít v databázi odkazy na MyAnimeList, tak potřebujeme od vás pomoc pro stávající rozcestníky. V následujícím odkaze je excel s jednoduchým vyhledáváním a po vás potřebujeme, abyste ověřili, že naše anime jsou spojená se správnýma MAL anime. Podle názvu. Je tam odkaz, který vás zavede na dané anime a v url uvidíte číslo, které potřebujeme. Takže toto číslo potřebujeme ověřit, že je správně nebo ho doplnit pokud není vyplněno. Děkujeme! excel


11. 04.: Hodně si píšete o různá hodnocení a jiná počítadla, takže si dovolím vás trochu vzdělat. Počítadla obecně jsou docela programátorský oříšek. Samotný Youtube má na to jediné počítadlo zhlédnutí několik algoritmů kontrolující podvody, duplicity apod., a jenom na to počítání má vyhrazenou celou divizi (nebo aspoň pěkný počet lidí v týmu spadající pod nějakou divizi). Takže rozhodně není v mých, ani jen tak ledajakých rukou, dostat počítadlo všude možně. Budu se ho snažit dát na místa, kde bude potřeba nebo bude užitečné. Ale například počet zhlédnutí jedné epizody jehdnoho anime je naprosto zbytečný (nebo alespoň redundantní vůči recenzím). Díky za pochopení.


01. 07.: Zkouškové skončilo a s ním i semestr. Je tedy opět trochu času na novém webu dělat (stále k tomu pracuji). Jen tak pro zajímavost: Při dnešních (subjektivně hrubě) odhadovaných 17% je napsáno cca 9k řádků, kdežto nynější web má něco kolem 30k řádků.
Edit: Díky za rejp, tondax :)


27. 07.: Tak a jsme ve čtvrtině. Přestože ne perfektní, tak veřejná část nového webu je víceméně vytvořena a jako taková připravena pro alfu. Zbývá dotvořit administraci a prostor překladatelských skupin.

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

1 2 3 4 5

avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
Dnes 06:34 | # 1126

LepicekMichal

reintgen: jop, ale to už je pak problém zase jinde. To už se nemusí ohledně hlasování řešit.

avatar of reintgen
Uživatel
   
Včera 23:18 | # 1125

reintgen

"jeden hlas oproti desítkám jiným nebude mít dostatečnou váhu na nějaký trollení"
taky efektivní trolling se nedělá pomocí jednoho účtu/hlasu :D

Beware of Those Who Use an Umbrella on a Sunny Day!
avatar of Ancilia
Uživatel
   
Včera 21:30 | # 1124

Ancilia

@Zolotych - Netvrdím, že sa to má opraviť, koniec-koncov, môžeme byť radi, že tu máme takýto veľký výber anime aj preloženého. Skôr by sa hodilo to na hodnotenie titulkov, lebo ma mrzí, že veľakrát by bol aj dobre preložené anime, ale ak je niekde čiarka tam, kde nemá byť, alebo to s/z i/y, tak si viem ten preklad pozastaviť a radšej prepnúť na anglický. :) Ale viem, že toto sa nedá nijako spraviť, to je už len môj "grammar nazi" :D

avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
Včera 19:32 | # 1123

LepicekMichal

Určitě nebudeme mazat jen protože jsou titulky špatné.
A co se týče trollů, tak tady se dá trochu spolehnout na komunitu: prvně jde o informací i pro něj, zda jsou titulky dobré a člověk si to rozmyslí. Zvlášť když mu někdo řekne že je blbej když bude trollit hodnocení :D a za druhé, jeden hlas oproti desítkám jiným nebude mít dostatečnou váhu na nějaký trollení

avatar of reintgen
Uživatel
   
Včera 16:58 | # 1122

reintgen

Hodnocení titulků jsem už navrhoval, asi jedna z mála možností jak tu říct překladateli že ten překlad fakt stojí za starou belu.
Ale zase se musí myslet na to, že když je někde něco ve stylu hlasování, tak to může být pastva pro trolly, takže tam třeba dát i povinný komentář, zdůvodnění atp.

@JacobSteven "mazať nekvalitné preklady to by bola trošku diskriminácia nemyslíš?" - tak když ten překlad opravdu nestojí zanic, kazí to anime a jsou tam nesmysly/překladatel si vytváří vlastní věty (už se tu opakuju, ale příklad Sayonara Zetsubou Sensei), tak nechat to tam jen tak taky není 10/10.

Beware of Those Who Use an Umbrella on a Sunny Day!
avatar of Zolotych
Uživatel
       
Včera 16:50 | # 1121

Zolotych

LepicekMichal
Taky jsem pro druhou možnost.

Ancilia
Ja osobně přiznávám, že angličtinu vůbec neovládám a to jdu na střední, ale za 10ti leté dítě se nepovažuji. Co se týče kvalitních či nekvalitních překladů... Je to starost skupiny, koho přijala jakožto korektora. A myslím si, že pro ty co angličtinu tak dobře neovládají, jsou tyto překlady dostatečné. A přece nikoho nezabije špatné y,i nebo s,z,vz nebo mě, mně... Stejně to čteš rychle a i přečteš jako y.

All my Waifu: Kuroyukihime (Accel World) ___________ můj 2. profil: →→→ jakku8an ←←←
avatar of Ancilia
Uživatel
   
Včera 10:38 | # 1120

Ancilia

Aj to hodnotenie titulkov mi príde ako dobrá vec :)

avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
Včera 05:57 | # 1119

LepicekMichal

Dobrý poznatek. Založení skupiny musí být bez prostředníka (neboli nikde to nesmí stát a čekat), ale s tou kvalitou je to pravda.
Jedna možnost je mít nějakou kontrolu nebo test gramatiky :D
Druhá možnost je, to neřešit. Titulky bude možné hodnotit a když bude mít příliš slabé hodnocení oproti jiným, tak na něj nikdo nemusí ani klikat.
Já jsem pro druhou možnost. Jak vy?


avatar of Ancilia
Uživatel
   
Včera 01:18 | # 1118

Ancilia

Alebo aspoň nejaká kontrola.. lebo pri tých prekladoch sa niekedy až hanbím, a ešte keď je zle preložená veta významovo.. Ale viac mi ide o to, že skupín tu potom bude veľa, všetci najskôr s nadšením budú prekladať s po pár dieloch to skončia... A potom tu bude množstvo nepreloženého kompletne...

avatar of JacobSteven
Uživatel
   
17.08.2017 23:16 | # 1117

JacobSteven

Hm... to ja by som zase navrhol, že nech si môže založiť kto chce skupinu ale skupina sa danému uživateľovi vytvorí až po následnom schválení niekým kto by mal na starosti schvalovanie, ono proste bude blbosť si myslím, spraviť to tak, že skupinu si založíš len tak, že napíšeš niekomu z shirai tímu kto by to mal na starosti a tým by to bolo zdĺhavejšie a je to stále to isté len zdĺhavejšie ako keby si si ju založil sám a prešla schválením. S tým, že nevedia gramatiku alebo korekciu si robia "sami", čo je nezmysel s tým nič asi shirai nemôže spraviť, shirai si myslím, že nemôže mazať nekvalitné preklady to by bola trošku diskriminácia nemyslíš?

avatar of Ancilia
Uživatel
   
17.08.2017 22:22 | # 1116

Ancilia

Ja by som do návrhov nepridala založenie si vlastnej skupiny, keďže väčšina ľudí tu má gramatiku tak 10 ročného dieťata, ktoré nevie ani základnú gramatiku, i/y, s/z), takže nevie po anglicky, čiže vety sú preložené spôsobom "čo vidím na obrazovke, to prepíšem" - žiadna snaha o správny preklad textu (z tohto dôvodu nepozerám väčšinu prekladov), a veľa projektov je tu začatých, a nedokočnených, takže tým by sa to množstvo začatých prekladov ešte pridalo.

avatar of lilium
Uživatel
   
17.08.2017 19:54 | # 1115

lilium

Co přidat možnost přidávat si uživatele do přátel (popř. nepřátel), nastavili by si, kdo si je (ne)může přidat
Nemyslím tím ale že si budou mezi sebou chatovat..avatar of lilium
Uživatel
   
17.08.2017 19:48 | # 1114

lilium

Až bude nějak těch 50% hotovejch tak by mohl být nějakej obraz budoucího webu pro veřejnost ;)

avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
16.08.2017 16:35 | # 1113

LepicekMichal

Měl bych na tom začít dělat brzo. Týden, max dva.
Naopak ignoruju většinu návrhů a udělám jen podstatné. Featury budou v updatech.

avatar of JacobSteven
Uživatel
   
16.08.2017 12:01 | # 1112

JacobSteven

Nieeeee, dokedy asi to bude stáť? :D Ach už to je v polovici kedy bude web sprístupnený prekladateľom a ja, že už to pôjde rýchlejšie :( Ach takto to ešte pár rokov bude fungovať Shirai na tomto zastaralom pomerne nefunkčnom systéme :(
No len aby ten nový web za to tak stál keď to má toľko trvať, lebo tento web už fakt dlho nemal update a dva roky sa nič nedialo a postupne stavím sa, že sledovatelia klesajú lebo to tu prestáva byť funkčné :D

Akože nechcem hovoriť, že ser na školu a takto, že proste robíš to zadarmo to je pravda, len hovorím pravdu, že je smutné, že Shirai sa zasekol na tomto systéme a celkovo už tento systém prestáva fungovať ako má a to je škoda...
A reálne teraz mi dochádza, že ono ešte to bude dhlšie trvať ako si asi plánoval keďže ak budú stále nápady čo nového pridať tak to je ďalšia robota navyše a ďalšie čakanie, ono aj tak predsa nemusia sa tie návrhy všetky spracovať naraz nie? Vydá sa web keď bude ako tak hotový a návrhy ktoré nebudú až tak potrebné budú sa dorábať potom, predsa každý web nerobí sa tak, že spravíš ho a následne hotovo vysereš sa na to a počas ďalších rokov nebudú žiadne novinky pribúdať, takto to hádam nejdeš spraviť, že? Že to spravíš a to je všetko a nebudú pribúdať ďalšie updaty :D


1 2 3 4 5