Není cesty zpět. Shirai je mrtev...

LepicekMichal

Autor: LepicekMichal

Korektoři: Není k dispozici

Vytvořeno: 30.09.2016 17:31
Kategorie: Shirai.cz
Zobrazeno: 74757x
Komentováno: 809x

...ať žije shirai. Doufám, že jsem nikomu nezpůsobil malou srdeční příhodu tímto titulkem, ale nemohl jsem si ho odpustit, už jen když jsem viděl ty komentáře napuštěné strachem.

Co se vlastně tedy děje. Jak jste si mohli všimnout, některé úseky našeho webu stagnují či nefungují dle představ. Namátkou můžu zmínit poslední přidaný článek před více než dvěma měsíci a nespolehlivá funkčnost aktivace účtů pomocí emailu. Příčinou tohoto je systém, který byl napsán již před nějakou dobou a zároveň nebyl napsán tak, aby byl schopný odrážet nejnovější požadavky moderní doby, nebo celkově fungovat bez stálé údržby.

Když si následně k tomu přičtete, že náš milovaný Arzi již nemá na náš web mnoho času, prakticky už řeší jen kritické chyby, tak se není čemu divit, že Shirai pomalu skomírá.

Historie

Než se dostanu k vyvrcholení, tak pojďme s trochou nostalgie shrnout historii. Tento web začal kdysi dávno v roce 2009, tehdy na doméně animeonline.cz.

Ano, zhruba před 8 lety, v letech, kdy doznívalo ICQ, já s Popcornem jsme byli sotva na střední škole, bylo zasazeno první semínko našeho webu. AnimeOnline jelo od začátku na českém redakčním systému K:CMS, pro který jsem se ve stejném roce stal oficiální technickou podporou (R.I.P. K:CMS). A tak není náhodou, že tehdejší web jsem měl z technické stránky na starost já. Jelikož jsem byl vývojářem K:CMS od naprostého začátku, tak mě lidi označují zakladatelem, ale opravdovým pravým zakladatelem zůstává náš Popcorn. Zpátky k historii. Tehdejší K:CMS jsem velice pomaloučku upravoval tak, aby lépe seděl adminům a překladatelům, takže místo sekcí a článků se najednou mohly přidávat i rozcestníky a epizody.

Web již tehdy kolem roku 2012 běžel na své nové doméně shirai.cz. Systém K:CMS byl už nějakou dobu pohřben a já se ho ještě chvíli nechtěl pustit, proto jsem jej na pár měsíců vydal s novým názvem TerrCMS, na kterém byl postavený také nový Shirai systém.

Ovšem tento přepsaný TerrCMS nebylo to pravé. Kolem začátku roku 2013 se začal internet měnit rychleji než francouzská móda a já se nestíhal přizpůsobovat; nepřidalo tomu ani to, že upravovat hotový systém je dosti náročné. Na chvíli jsem tedy začal připravovat nový systém a web od základů, ale z toho rychle sešlo, protože jsem neměl znalosti a čas, abych vyhověl moderním požadavkům. V té době se objevil náš Arzi. Tehdy nezkušený, ale zapálený do učení nového webového frameworku (čti: nějaká kravina/kód ve kterém se programuje web) jménem Nette. Ujednalo se, že dostane příležitost napsat nový web a udržovat ho. Současně se začaly řešit servery a další nezbytné věci, aby web udržel čím dál vyšší návštěvnost.

Hotovo, web v Nette byl napsán. Fungoval a byl napsán od základů přímo pro naše požadavky. Když jsem se vrátil k animeonline, byl už z něho web poháněný systémem Shirai, který nebyl postaven na žádném ---CMS. Všechno hezký má ale i své špatné stránky. Když jsem se totiž vrátil, tak už jsem měl bohatější znalosti a zkušenosti s moderním webem a zároveň nějaké preference ohledně programátorských jazyků. Co se nestalo, Nette jsem subjektivně shledával jako nejhorší na světě. A dodnes tomu tak je. To znamenalo, že web přišel o jednu schopnou ruku z technického hlediska a vše zajišťoval Arzi. Já zůstával ve stínech a pouze řídil občasné události (mezi známé události patří například shirai trička či kontroverzní adblock).

Změna

No a nyní jsme zde. Web je ve stejném úskalí jako posledně. Hlavní technická podpora nemá čas a nároky moderního internetu jsou ještě vyšší, než bývaly předtím. Naštěstí pro vás, mám čas. No, spíše mám snahu a trochu času. Stále jsme všichni studenti, zaměstnanci, nebo v mém případě obojí. Takže se historie opakuje a web bude PŘEPSÁN. Mnou. Od základů. Vlastně už je z jednoho procenta přepsán.

Na 100 procentech se tedy můžete těšit na zcela nový web; zcela nový Shirai. Součástí přepisu je samozřejmě nový pohled na věc a tak některé věci smažeme, spoustu přidáme a všechno vylepšíme. A co se stalo s nenávistí k Nette ptáte se? Je pořád na místě, proto web píšu úplně v něčem jiném. Spolehlivějším.

Z technického hlediska doufám ve web, který bude mnohem soběstačnější, resp. který se bude z velké části sám udržovat a pokud se vyskytne chyba; budeme přesně vědět kde je.

Z vašeho hlediska ovšem půjde o větší změnu. Chceme opět trochu více zakomponovat do webu japonskou kulturu a nebýt jen streamovací služba. Jak? To se nechte překvapit. Zároveň ale máme v plánu obrovské lákadlo pro překládající skupiny, takže s trochou optimismu si i koukači na anime přijdou na své ještě více, než kdy předtím. Nu a našim adminům vzkazuji: Slyším váš požadavek na lepší komunikaci - ano bude!

Obecně se budeme snažit, aby nový web byl serióznější a kvalitnější, na rozdíl od nynější kopky anime vykazující chyby v několika rozích a zákoutích.

Přestože tedy malá část komentářů odhadovala nějakou změnu či dokonce nový web, zřejmě ani jejich autoři netušili, že jde až o tak razantní krok, tak jsem snad i je překvapil.

Ještě vysvětlit ab. První fáze značí alfu, ta odpovídá 50 procentům a web bude otevřen překladatelům. Od nich očekáváme naplnění nějakého obsahu, jejich požadavky pro jednodušší práci a chybky, které najdou. 85 procent je druhá fáze, beta. Tehdy otevřeme web komunitě dle pozvánek či podobného systému tak, aby se mohl dostat každý ale zároveň ne všichni. Zde už si od vás slibujeme nahlašování všemožných chyb a zpětnou vazbu.

Do komentářů můžete jistě psát své požadavky a návrhy, od začátku čteme všechny vaše komentáře (a smějeme se). Nemůžeme slíbit, že budou vyslyšeny, ale určitě se nad nimi pořádně zamyslíme.

Přejte mi štěstí a rychlé programování,
  Michal Lepíček

P.S.: Ano, zmiňuji občas jen sebe a někdy množné číslo. To protože o technických řešeních rozhoduji já a to v této fázi je absolutní většina věcí. Zároveň ale pokud jde o nějakou logistickou věc, tak do toho má své slovo samozřejmě i náš zakladatel, Popcorn. My dva jsme byli doteď jediní, kteří o novém webu věděli... a samozřejmě i náš Arzi, v blížícím se shirai-programátorském-důchodu, má své informace.


Poznámky po publikaci

08. 01.: Žádná data nehodláme zahodit, tedy účty, animelisty apod. zůstanou


08. 01.: Prozatím nechceme žádnou výpomoc v programování, ale grafické podklady/návrhy/nápady uvítáme vždycky už jen kvůli inspiraci.


09. 01.: To, že bude spuštena alfa nebo beta nijak neovlivní stávající shirai. Ten bude vypnut až při dokončení nového webu, kam budou mít přístup opět všichni.


14. 01.: O mangu si již psát nemusíte. Je vidět, že je o ni zájem veliký. V první verzi nového webu nebude, protože chceme přejít co nejrychleji, ale do budoucna možnost přidám. Pak už bude jen záležet na překladatelích mangy.


24. 01.: Dávat sem pouze anime, které je přeložené a žádné jiné je blbost. To bychom radši shirai zrušili. Toť naše vyjádření a rozhodnutí; a jakožto takové, netřeba dále rozebírat.


31. 01.: Zřejmě to není dostatečně pochopitelný z článku, jelikož mi dost lidí začalo psát. Takže ještě jednou. Já nemám s aktuálním webem nic společnýho. Neopravuju videa, neopravuju web (pokud nejde něco kritického), nezakládám skupiny, neradim (páč sám nevim), nedělám nic. Psát mi ovšem můžete ohledně nového webu :)


!!13. 02.: Projel jsem všechny komentáře a sepsal návrhy do GDocs (snad všechny). Můžete navštívit a zde do komentářů navrhovat dál :) Budu přidávat průběžně včetně aktualizace postupu. (Jsou to věci navíc, takže žádný rychlý naskakování nečekejte). Návrhy

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

1 2 3 4 5

avatar of LinkmanSK
Facebook moderátor
   
Dnes 03:28 | # 809

LinkmanSK

prehravace si vyberaju prekladatelia sami kam ich daju, shirai stream player bude obnoveny po stranke... ArtW

avatar of Alofok
Uživatel
       
Včera 22:14 | # 808

Alofok

Ahoj nevim jestli jste to uz tady probirali, ale bylo by mozne pridat u kazdeho dilu anime tlacitko... "nefunkcni link", ktery by automaticky zaslal zpravu prislusnym autorum (prekladatelum) + spravcum ADB? Navic by bylo moudre obohatit FAQ jak postupovat pokud nejde urcity prehravac u jednotlivych zarizeni (PC - ruzne typy prohlizecu, Tablet, mobil,...) Dik za ochotu. :)

V jednoduchosti spočívá síla!
avatar of ALiEN211
Moderátor
       
Včera 19:57 | # 807

ALiEN211

Zolotych: Shirai ma vlastni prehravac, ale kapacita serveru nestaci uplne na vsechno, takze nekdy skupiny nahravaji videa na externi streamy (prave jako treba mp4upload) a s tim shirai nic moc nesvede. Pochybuju, ze nova verze bude zahrnovat zvetseni datoveho uloziste, pripadne navyseni rychlosti stream serveru, aby se vsechno mohlo hazet na shirai, takze externim streamum se proste asi nevyhneme. Jedine, co by se dalo je asi nejake sjednoceni, aby se pouzivali jen "schvalene" externi streamovaci sluzby. Ale to bude asi na delsi debatu.

Just another ordinary stranger on the internet.
avatar of Zolotych
Uživatel
   
Včera 15:42 | # 806

Zolotych

Prosil bych jakýkoliv přehrávač, ale ne mp4upload. !Neměl jsem s tím problémy (až na vyjímky)!, ale teď mi pokaždé (když si chci pustit video) vyskočí nová stránka na který je "Vyhrál jste blablabla..." A ukazuje se to jak na tabletu tak na telefonu takže to není chyba na mé straně. Vím že ty (LepicekMichal) za to nezodpovídáš, ale...

Chceš o mě vědět víc? Koukni na můj profil.
avatar of Taky
Uživatel
   
Včera 14:53 | # 805

Taky

ale sa to postupne zvišuje :)

avatar of noctis32
Uživatel
   
19.02.2017 22:18 | # 804

noctis32

To jede, páni :-D

http://i.imgur.com/0XCDmmf.jpg
avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
19.02.2017 21:35 | # 803

LepicekMichal

mira: skoro :D alpha a beta to jsou, ale ne veřejné.. alpha bude jen pro "plniče webu" (redaktoři, překladatelé, skupiny atd.) aby nám řekli požadavky a nutné změny.. plus dáme nejspíš přístup hrstce spešl lidí motající se okolo shirai :)
beta taky nebude veřejná.. nebo bude veřejná? těžko říct.. bude prostě na pozvánky, takže pro veřejnost, ale ne veřejně.. je tedy veřejná? :D

avatar of mira-san
Uživatel
     
19.02.2017 21:20 | # 802

mira-san

já tak na 80% vím pane učiteli :D nicméně ještě jeden blbej dotaz...v tom banneru s % na uvodni obrazovce, a a b je vypuštění veřejné alfa, beta verze? chápu li to dobře?

karma je svině!
avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
19.02.2017 20:37 | # 801

LepicekMichal

montytrollic: C++11 už je ale docela zastaralé :D Facebook ale používá PHP (které je zkompilované do C++), což nechci..
Vím, že se dá používat všude, vždyť níž už je jen assambler tak je jasný, že jde používat všude už jen z logiky věci.. problém je, že na web nebyl navrhnut, to znamená buď nějaký framework (blah) nebo posunout aktuální ukazatel asi tak na 0.0001 procento, než napíšu samotné c++ jádro, na kterém by se daly psát smysluplně vyšší vrstvy webu..

je to tajné :D ale jestli tomu rozumíš, tak v minulém komentáři máš celkem obří nápovědu jak poznat v čem to bude..

avatar of shader
Uživatel
   
19.02.2017 20:18 | # 800

shader

zdá se že všechno jde zatím jak má doufám že to vydrží

avatar of montytrollic
Uživatel
   
19.02.2017 20:04 | # 799

montytrollic

C++ už není co bývalo... Dá používat všude. Navíc s příchodem C++ 11 je hodně zabezpečený proti "memory leaks" a dalším nepříjemnostem.
Pár zdrojů pro zajímavost:
https://www.webtoolkit.eu/wt
https://stackoverflow.com/questions/417816/how-popular-is-c-for-making-websites-web-applications
http://www.treefrogframework.org/
Taky nezapomínej na velké webové služby které převážně C++ využívají. Mám na mysli Facebook, Google atd...
Btw pořád si nenapsal v čem to ukuchtíš :) Teda pokud to není tajné :D
Osobně nedoporučuji https://github.com/tkohout/OSTRAJava :D

avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
19.02.2017 19:40 | # 798

LepicekMichal

v php určitě ne, přesně kvůli těm důvodům co si uvedl..
c++ na web je blbej nápad, jelikož na to není stavěný, ale umím jej a hodlám jej do toho zakomponovat pro náročnější části webu (ovšem těch moc není :/ )

avatar of montytrollic
Uživatel
   
19.02.2017 19:33 | # 797

montytrollic

A to bude v PHP? ... Poslední dobou mě láká C++ ... Ano i pomocí C++ se postavit funkční web + to má ohromné výhody... Jedna z nich je nenáročnost na požadavky serveru. Respektive stejný web v C++ má o 250% menší serverové požadavky než web v PHP...

avatar of mira-san
Uživatel
     
19.02.2017 17:07 | # 796

mira-san

člověk tu 2 měsíce není a co se tu děje za věci :D a pak se dočte tohoto článku celkem ve mě hrklo jinak přeju hodně zdaru a trpělivosti při vytváření nového webu... Moc dobře vím co to je vytvářet web od nuly... ovšem já to znám z většiny jen v PHP... já by jsem na to třeba už nervy neměl :) TOSHINEK => POSKYTNI HOSTING ASPON S 10TB na videa zajisti stálej přísun energie (v případě výpadku aby byla elektrocentrála) a optiku 1000/1000 pak si můžeš pospravovat web a ty videa ti budou fungovat na jednom přehrávači... jenže to potřebuješ zase trochu kvalitní server nejlépe s multi CPU solidní ram a to kdyby si si měl koupit zacáluješ od 100k+ no a pak se dostáváme k samotnýmu jádru podstaty webu... pojednává o tom článek výše...kup si server, postav stránky-funkční bez errorů a kvalitní, pak osobně přijedu za teboum, pokloním se ti a omluvím...

karma je svině!
avatar of Amone
Uživatel
     
19.02.2017 13:50 | # 795

Amone

Čo napríklad tlačítko "páči sa mi to", ako je na väčšine stránok, pod preloženými videami? Nie každému sa chce písať komentáre a takto aspoň skupiny budú vedieť kto všetko daný preklad sleduje a budú v tom mať lepší prehľad.

1 2 3 4 5