Není cesty zpět. Shirai je mrtev...

LepicekMichal

Autor: LepicekMichal

Korektoři: Není k dispozici

Vytvořeno: 30.09.2016 17:31
Kategorie: Shirai.cz
Zobrazeno: 82962x
Komentováno: 914x

...ať žije shirai. Doufám, že jsem nikomu nezpůsobil malou srdeční příhodu tímto titulkem, ale nemohl jsem si ho odpustit, už jen když jsem viděl ty komentáře napuštěné strachem.

Co se vlastně tedy děje. Jak jste si mohli všimnout, některé úseky našeho webu stagnují či nefungují dle představ. Namátkou můžu zmínit poslední přidaný článek před více než dvěma měsíci a nespolehlivá funkčnost aktivace účtů pomocí emailu. Příčinou tohoto je systém, který byl napsán již před nějakou dobou a zároveň nebyl napsán tak, aby byl schopný odrážet nejnovější požadavky moderní doby, nebo celkově fungovat bez stálé údržby.

Když si následně k tomu přičtete, že náš milovaný Arzi již nemá na náš web mnoho času, prakticky už řeší jen kritické chyby, tak se není čemu divit, že Shirai pomalu skomírá.

Historie

Než se dostanu k vyvrcholení, tak pojďme s trochou nostalgie shrnout historii. Tento web začal kdysi dávno v roce 2009, tehdy na doméně animeonline.cz.

Ano, zhruba před 8 lety, v letech, kdy doznívalo ICQ, já s Popcornem jsme byli sotva na střední škole, bylo zasazeno první semínko našeho webu. AnimeOnline jelo od začátku na českém redakčním systému K:CMS, pro který jsem se ve stejném roce stal oficiální technickou podporou (R.I.P. K:CMS). A tak není náhodou, že tehdejší web jsem měl z technické stránky na starost já. Jelikož jsem byl vývojářem K:CMS od naprostého začátku, tak mě lidi označují zakladatelem, ale opravdovým pravým zakladatelem zůstává náš Popcorn. Zpátky k historii. Tehdejší K:CMS jsem velice pomaloučku upravoval tak, aby lépe seděl adminům a překladatelům, takže místo sekcí a článků se najednou mohly přidávat i rozcestníky a epizody.

Web již tehdy kolem roku 2012 běžel na své nové doméně shirai.cz. Systém K:CMS byl už nějakou dobu pohřben a já se ho ještě chvíli nechtěl pustit, proto jsem jej na pár měsíců vydal s novým názvem TerrCMS, na kterém byl postavený také nový Shirai systém.

Ovšem tento přepsaný TerrCMS nebylo to pravé. Kolem začátku roku 2013 se začal internet měnit rychleji než francouzská móda a já se nestíhal přizpůsobovat; nepřidalo tomu ani to, že upravovat hotový systém je dosti náročné. Na chvíli jsem tedy začal připravovat nový systém a web od základů, ale z toho rychle sešlo, protože jsem neměl znalosti a čas, abych vyhověl moderním požadavkům. V té době se objevil náš Arzi. Tehdy nezkušený, ale zapálený do učení nového webového frameworku (čti: nějaká kravina/kód ve kterém se programuje web) jménem Nette. Ujednalo se, že dostane příležitost napsat nový web a udržovat ho. Současně se začaly řešit servery a další nezbytné věci, aby web udržel čím dál vyšší návštěvnost.

Hotovo, web v Nette byl napsán. Fungoval a byl napsán od základů přímo pro naše požadavky. Když jsem se vrátil k animeonline, byl už z něho web poháněný systémem Shirai, který nebyl postaven na žádném ---CMS. Všechno hezký má ale i své špatné stránky. Když jsem se totiž vrátil, tak už jsem měl bohatější znalosti a zkušenosti s moderním webem a zároveň nějaké preference ohledně programátorských jazyků. Co se nestalo, Nette jsem subjektivně shledával jako nejhorší na světě. A dodnes tomu tak je. To znamenalo, že web přišel o jednu schopnou ruku z technického hlediska a vše zajišťoval Arzi. Já zůstával ve stínech a pouze řídil občasné události (mezi známé události patří například shirai trička či kontroverzní adblock).

Změna

No a nyní jsme zde. Web je ve stejném úskalí jako posledně. Hlavní technická podpora nemá čas a nároky moderního internetu jsou ještě vyšší, než bývaly předtím. Naštěstí pro vás, mám čas. No, spíše mám snahu a trochu času. Stále jsme všichni studenti, zaměstnanci, nebo v mém případě obojí. Takže se historie opakuje a web bude PŘEPSÁN. Mnou. Od základů. Vlastně už je z jednoho procenta přepsán.

Na 100 procentech se tedy můžete těšit na zcela nový web; zcela nový Shirai. Součástí přepisu je samozřejmě nový pohled na věc a tak některé věci smažeme, spoustu přidáme a všechno vylepšíme. A co se stalo s nenávistí k Nette ptáte se? Je pořád na místě, proto web píšu úplně v něčem jiném. Spolehlivějším.

Z technického hlediska doufám ve web, který bude mnohem soběstačnější, resp. který se bude z velké části sám udržovat a pokud se vyskytne chyba; budeme přesně vědět kde je.

Z vašeho hlediska ovšem půjde o větší změnu. Chceme opět trochu více zakomponovat do webu japonskou kulturu a nebýt jen streamovací služba. Jak? To se nechte překvapit. Zároveň ale máme v plánu obrovské lákadlo pro překládající skupiny, takže s trochou optimismu si i koukači na anime přijdou na své ještě více, než kdy předtím. Nu a našim adminům vzkazuji: Slyším váš požadavek na lepší komunikaci - ano bude!

Obecně se budeme snažit, aby nový web byl serióznější a kvalitnější, na rozdíl od nynější kopky anime vykazující chyby v několika rozích a zákoutích.

Přestože tedy malá část komentářů odhadovala nějakou změnu či dokonce nový web, zřejmě ani jejich autoři netušili, že jde až o tak razantní krok, tak jsem snad i je překvapil.

Ještě vysvětlit ab. První fáze značí alfu, ta odpovídá 50 procentům a web bude otevřen překladatelům. Od nich očekáváme naplnění nějakého obsahu, jejich požadavky pro jednodušší práci a chybky, které najdou. 85 procent je druhá fáze, beta. Tehdy otevřeme web komunitě dle pozvánek či podobného systému tak, aby se mohl dostat každý ale zároveň ne všichni. Zde už si od vás slibujeme nahlašování všemožných chyb a zpětnou vazbu.

Do komentářů můžete jistě psát své požadavky a návrhy, od začátku čteme všechny vaše komentáře (a smějeme se). Nemůžeme slíbit, že budou vyslyšeny, ale určitě se nad nimi pořádně zamyslíme.

Přejte mi štěstí a rychlé programování,
  LepicekMichal

P.S.: Ano, zmiňuji občas jen sebe a někdy množné číslo. To protože o technických řešeních rozhoduji já a to v této fázi je absolutní většina věcí. Zároveň ale pokud jde o nějakou logistickou věc, tak do toho má své slovo samozřejmě i náš zakladatel, Popcorn. My dva jsme byli doteď jediní, kteří o novém webu věděli... a samozřejmě i náš Arzi, v blížícím se shirai-programátorském-důchodu, má své informace.


Poznámky po publikaci

08. 01.: Žádná data nehodláme zahodit, tedy účty, animelisty apod. zůstanou


08. 01.: Prozatím nechceme žádnou výpomoc v programování, ale grafické podklady/návrhy/nápady uvítáme vždycky už jen kvůli inspiraci.


09. 01.: To, že bude spuštena alfa nebo beta nijak neovlivní stávající shirai. Ten bude vypnut až při dokončení nového webu, kam budou mít přístup opět všichni.


14. 01.: O mangu si již psát nemusíte. Je vidět, že je o ni zájem veliký. V první verzi nového webu nebude, protože chceme přejít co nejrychleji, ale do budoucna možnost přidám. Pak už bude jen záležet na překladatelích mangy.


24. 01.: Dávat sem pouze anime, které je přeložené a žádné jiné je blbost. To bychom radši shirai zrušili. Toť naše vyjádření a rozhodnutí; a jakožto takové, netřeba dále rozebírat.


31. 01.: Zřejmě to není dostatečně pochopitelný z článku, jelikož mi dost lidí začalo psát. Takže ještě jednou. Já nemám s aktuálním webem nic společnýho. Neopravuju videa, neopravuju web (pokud nejde něco kritického), nezakládám skupiny, neradim (páč sám nevim), nedělám nic. Psát mi ovšem můžete ohledně nového webu :)


!!13. 02.: Projel jsem všechny komentáře a sepsal návrhy do GDocs (snad všechny). Můžete navštívit a zde do komentářů navrhovat dál :) Budu přidávat průběžně včetně aktualizace postupu. (Jsou to věci navíc, takže žádný rychlý naskakování nečekejte). Návrhy


27. 02.: Jelikož chceme mít v databázi odkazy na MyAnimeList, tak potřebujeme od vás pomoc pro stávající rozcestníky. V následujícím odkaze je excel s jednoduchým vyhledáváním a po vás potřebujeme, abyste ověřili, že naše anime jsou spojená se správnýma MAL anime. Podle názvu. Je tam odkaz, který vás zavede na dané anime a v url uvidíte číslo, které potřebujeme. Takže toto číslo potřebujeme ověřit, že je správně nebo ho doplnit pokud není vyplněno. Děkujeme! excel

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

1 2 3 4 5

avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
Včera 21:39 | # 914

LepicekMichal

bacilx: good catch.. nechápu že si toho do teď nikdo nevšim :D

avatar of bacilx
Uživatel
   
Včera 20:24 | # 913

bacilx

v excelu si ve sloupci D oprav vzorec....místo B1:C12482 tam dej B$1:C$12483. nebudou se ti pak ve vzorci přičítat řádky a budeš prohledávat celou databázi na listu 2

Vyrostl jsem v tak chudé rodině, že kdybych se nenarodil jako chlapeček, tak bych si neměl s čím hrát.
avatar of Wortex
Uživatel
   
Včera 10:05 | # 912

Wortex

Pro ty co chtějí plně temný vzhled pro Firefox tak tady je pár doplňků:
Dark Youtube Theme: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/dark-youtube-theme/?src=api
komplet tmavý vzhled pro Firefox: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/ft-deepdark/?src=userprofile

Nevim jestli je něco podobnýho na chromu protože ho nepoužívam :P

Když jsem byl malý, chtěl jsem být pirátem. Teď když se tak koukám na svůj disk, tak se mi to celkem povedlo.(``⇀‸↼‶)
avatar of Zolotych
Uživatel
       
25.03.2017 22:36 | # 911

Zolotych

Senetio_Atan_Eruvie
-------------------
Když vyhledáváš anime (podle jména) tak se ti tam určitě jak 10 stránek neukáže.
Ale tvoji otázku chápu.
Spíš by to bylo vhodné do vyhledávání podle prvního písmenka. Tam bych to už pochopil.

Chceš o mě vědět víc? Koukni na můj profil.
avatar of Senetio_Atan_Eruvie
Uživatel
   
25.03.2017 17:57 | # 910

Senetio_Atan_Eruvie

Pokud by to bylo možné, tak mně by se líbilo, když si vyhledávám nějaké anime, abych nemusela klikat na stranu za stranou, ale mohla tam napsat číslo strany, pokud chápete :D Každopádně jsem velice ráda, že se to nějak řeší a doufám, že to dlouho nepotrvá :) Přeju příjemný den a miluju vás :)

avatar of Natsume
Uživatel
   
19.03.2017 19:46 | # 909

Natsume

Ta dávka nostalgie mě dostala do toho, že já tu vlastně sedím 6let. (+/- rok bez registrace eh). No hlavně držím palce, aby všechno šlapalo jak mělo, pevný nervy a těším se co přijde ! ')

avatar of SIRborio
Uživatel
   
19.03.2017 16:57 | # 908

SIRborio

šlo by nějak zvýraznit v nově přidanejch dílech to, co je ongoing?? případně přidat kategorii ongoing do vyhledávače(ale to by asi bylo složitý...)

avatar of Zolotych
Uživatel
       
18.03.2017 07:55 | # 907

Zolotych

LepicekMichal
-------------
Najz :D

Chceš o mě vědět víc? Koukni na můj profil.
avatar of JuuzouS
Uživatel
   
17.03.2017 21:55 | # 906

JuuzouS

njn například tokyo ghoul 1. 5 dílů 2. série najdu online ostatní musim stáhnout a ani nevim kde stahovat

západ slunce je důkazem že i konce dokážou být krásné
avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
17.03.2017 16:52 | # 905

LepicekMichal

zolotych: najs, v tomto pokračuj a dostaneš betu :D
m4sy: šlo, bude..

avatar of -M4sy-
Uživatel
     
17.03.2017 16:48 | # 904

-M4sy-

Možná to tu už zazněl, :D když se dívám na anime přeložené od více skupin, tak mě to pořád po kliknutí na "následující díl" nebo "předchozí díl" hází na překlad jiné skupiny (asi té která to zveřejnila dříve). Šlo by, aby mě to pořád odkazovalo na překlad té samé skupiny?? :D

avatar of Zolotych
Uživatel
       
17.03.2017 12:04 | # 903

Zolotych

Nottallama
----------
Poznámka 13.2.
Řádek 5

Chceš o mě vědět víc? Koukni na můj profil.
avatar of nottallama
Mecenáš
     
17.03.2017 00:15 | # 902

nottallama

Vylepšil bych filtry žánrů, možnost přidat více žánrů najednou pro lepší vyhledávání. A možnost vybrat film nebo seriál. Koukal jsem se do návrhů, ale nevím zda-li to upravujete, tak jak to myslím já. Předem díky a těším se na betu! :-)

Anime je závislost. Anime je životní styl.
avatar of aandromeda
Uživatel
     
16.03.2017 12:28 | # 901

aandromeda

Přidala bych i anime-planet a provázala s animelistem tady, pokud by to šlo. A jsem pro tmavý vzhled.


avatar of Mystogann
Uživatel
   
15.03.2017 22:58 | # 900

Mystogann

K odkazom by som pridal aj stranku anime.akihabara

1 2 3 4 5