Není cesty zpět. Shirai je mrtev...

LepicekMichal

Autor: LepicekMichal

Korektoři: Není k dispozici

Vytvořeno: 30.09.2016 17:31
Kategorie: Shirai.cz
Zobrazeno: 90161x
Komentováno: 952x

...ať žije shirai. Doufám, že jsem nikomu nezpůsobil malou srdeční příhodu tímto titulkem, ale nemohl jsem si ho odpustit, už jen když jsem viděl ty komentáře napuštěné strachem.

Co se vlastně tedy děje. Jak jste si mohli všimnout, některé úseky našeho webu stagnují či nefungují dle představ. Namátkou můžu zmínit poslední přidaný článek před více než dvěma měsíci a nespolehlivá funkčnost aktivace účtů pomocí emailu. Příčinou tohoto je systém, který byl napsán již před nějakou dobou a zároveň nebyl napsán tak, aby byl schopný odrážet nejnovější požadavky moderní doby, nebo celkově fungovat bez stálé údržby.

Když si následně k tomu přičtete, že náš milovaný Arzi již nemá na náš web mnoho času, prakticky už řeší jen kritické chyby, tak se není čemu divit, že Shirai pomalu skomírá.

Historie

Než se dostanu k vyvrcholení, tak pojďme s trochou nostalgie shrnout historii. Tento web začal kdysi dávno v roce 2009, tehdy na doméně animeonline.cz.

Ano, zhruba před 8 lety, v letech, kdy doznívalo ICQ, já s Popcornem jsme byli sotva na střední škole, bylo zasazeno první semínko našeho webu. AnimeOnline jelo od začátku na českém redakčním systému K:CMS, pro který jsem se ve stejném roce stal oficiální technickou podporou (R.I.P. K:CMS). A tak není náhodou, že tehdejší web jsem měl z technické stránky na starost já. Jelikož jsem byl vývojářem K:CMS od naprostého začátku, tak mě lidi označují zakladatelem, ale opravdovým pravým zakladatelem zůstává náš Popcorn. Zpátky k historii. Tehdejší K:CMS jsem velice pomaloučku upravoval tak, aby lépe seděl adminům a překladatelům, takže místo sekcí a článků se najednou mohly přidávat i rozcestníky a epizody.

Web již tehdy kolem roku 2012 běžel na své nové doméně shirai.cz. Systém K:CMS byl už nějakou dobu pohřben a já se ho ještě chvíli nechtěl pustit, proto jsem jej na pár měsíců vydal s novým názvem TerrCMS, na kterém byl postavený také nový Shirai systém.

Ovšem tento přepsaný TerrCMS nebylo to pravé. Kolem začátku roku 2013 se začal internet měnit rychleji než francouzská móda a já se nestíhal přizpůsobovat; nepřidalo tomu ani to, že upravovat hotový systém je dosti náročné. Na chvíli jsem tedy začal připravovat nový systém a web od základů, ale z toho rychle sešlo, protože jsem neměl znalosti a čas, abych vyhověl moderním požadavkům. V té době se objevil náš Arzi. Tehdy nezkušený, ale zapálený do učení nového webového frameworku (čti: nějaká kravina/kód ve kterém se programuje web) jménem Nette. Ujednalo se, že dostane příležitost napsat nový web a udržovat ho. Současně se začaly řešit servery a další nezbytné věci, aby web udržel čím dál vyšší návštěvnost.

Hotovo, web v Nette byl napsán. Fungoval a byl napsán od základů přímo pro naše požadavky. Když jsem se vrátil k animeonline, byl už z něho web poháněný systémem Shirai, který nebyl postaven na žádném ---CMS. Všechno hezký má ale i své špatné stránky. Když jsem se totiž vrátil, tak už jsem měl bohatější znalosti a zkušenosti s moderním webem a zároveň nějaké preference ohledně programátorských jazyků. Co se nestalo, Nette jsem subjektivně shledával jako nejhorší na světě. A dodnes tomu tak je. To znamenalo, že web přišel o jednu schopnou ruku z technického hlediska a vše zajišťoval Arzi. Já zůstával ve stínech a pouze řídil občasné události (mezi známé události patří například shirai trička či kontroverzní adblock).

Změna

No a nyní jsme zde. Web je ve stejném úskalí jako posledně. Hlavní technická podpora nemá čas a nároky moderního internetu jsou ještě vyšší, než bývaly předtím. Naštěstí pro vás, mám čas. No, spíše mám snahu a trochu času. Stále jsme všichni studenti, zaměstnanci, nebo v mém případě obojí. Takže se historie opakuje a web bude PŘEPSÁN. Mnou. Od základů. Vlastně už je z jednoho procenta přepsán.

Na 100 procentech se tedy můžete těšit na zcela nový web; zcela nový Shirai. Součástí přepisu je samozřejmě nový pohled na věc a tak některé věci smažeme, spoustu přidáme a všechno vylepšíme. A co se stalo s nenávistí k Nette ptáte se? Je pořád na místě, proto web píšu úplně v něčem jiném. Spolehlivějším.

Z technického hlediska doufám ve web, který bude mnohem soběstačnější, resp. který se bude z velké části sám udržovat a pokud se vyskytne chyba; budeme přesně vědět kde je.

Z vašeho hlediska ovšem půjde o větší změnu. Chceme opět trochu více zakomponovat do webu japonskou kulturu a nebýt jen streamovací služba. Jak? To se nechte překvapit. Zároveň ale máme v plánu obrovské lákadlo pro překládající skupiny, takže s trochou optimismu si i koukači na anime přijdou na své ještě více, než kdy předtím. Nu a našim adminům vzkazuji: Slyším váš požadavek na lepší komunikaci - ano bude!

Obecně se budeme snažit, aby nový web byl serióznější a kvalitnější, na rozdíl od nynější kopky anime vykazující chyby v několika rozích a zákoutích.

Přestože tedy malá část komentářů odhadovala nějakou změnu či dokonce nový web, zřejmě ani jejich autoři netušili, že jde až o tak razantní krok, tak jsem snad i je překvapil.

Ještě vysvětlit ab. První fáze značí alfu, ta odpovídá 50 procentům a web bude otevřen překladatelům. Od nich očekáváme naplnění nějakého obsahu, jejich požadavky pro jednodušší práci a chybky, které najdou. 85 procent je druhá fáze, beta. Tehdy otevřeme web komunitě dle pozvánek či podobného systému tak, aby se mohl dostat každý ale zároveň ne všichni. Zde už si od vás slibujeme nahlašování všemožných chyb a zpětnou vazbu.

Do komentářů můžete jistě psát své požadavky a návrhy, od začátku čteme všechny vaše komentáře (a smějeme se). Nemůžeme slíbit, že budou vyslyšeny, ale určitě se nad nimi pořádně zamyslíme.

Přejte mi štěstí a rychlé programování,
  LepicekMichal

P.S.: Ano, zmiňuji občas jen sebe a někdy množné číslo. To protože o technických řešeních rozhoduji já a to v této fázi je absolutní většina věcí. Zároveň ale pokud jde o nějakou logistickou věc, tak do toho má své slovo samozřejmě i náš zakladatel, Popcorn. My dva jsme byli doteď jediní, kteří o novém webu věděli... a samozřejmě i náš Arzi, v blížícím se shirai-programátorském-důchodu, má své informace.


Poznámky po publikaci

08. 01.: Žádná data nehodláme zahodit, tedy účty, animelisty apod. zůstanou


08. 01.: Prozatím nechceme žádnou výpomoc v programování, ale grafické podklady/návrhy/nápady uvítáme vždycky už jen kvůli inspiraci.


09. 01.: To, že bude spuštena alfa nebo beta nijak neovlivní stávající shirai. Ten bude vypnut až při dokončení nového webu, kam budou mít přístup opět všichni.


14. 01.: O mangu si již psát nemusíte. Je vidět, že je o ni zájem veliký. V první verzi nového webu nebude, protože chceme přejít co nejrychleji, ale do budoucna možnost přidám. Pak už bude jen záležet na překladatelích mangy.


24. 01.: Dávat sem pouze anime, které je přeložené a žádné jiné je blbost. To bychom radši shirai zrušili. Toť naše vyjádření a rozhodnutí; a jakožto takové, netřeba dále rozebírat.


31. 01.: Zřejmě to není dostatečně pochopitelný z článku, jelikož mi dost lidí začalo psát. Takže ještě jednou. Já nemám s aktuálním webem nic společnýho. Neopravuju videa, neopravuju web (pokud nejde něco kritického), nezakládám skupiny, neradim (páč sám nevim), nedělám nic. Psát mi ovšem můžete ohledně nového webu :)


!!13. 02.: Projel jsem všechny komentáře a sepsal návrhy do GDocs (snad všechny). Můžete navštívit a zde do komentářů navrhovat dál :) Budu přidávat průběžně včetně aktualizace postupu. (Jsou to věci navíc, takže žádný rychlý naskakování nečekejte). Návrhy


27. 02.: Jelikož chceme mít v databázi odkazy na MyAnimeList, tak potřebujeme od vás pomoc pro stávající rozcestníky. V následujícím odkaze je excel s jednoduchým vyhledáváním a po vás potřebujeme, abyste ověřili, že naše anime jsou spojená se správnýma MAL anime. Podle názvu. Je tam odkaz, který vás zavede na dané anime a v url uvidíte číslo, které potřebujeme. Takže toto číslo potřebujeme ověřit, že je správně nebo ho doplnit pokud není vyplněno. Děkujeme! excel


11. 04.: Hodně si píšete o různá hodnocení a jiná počítadla, takže si dovolím vás trochu vzdělat. Počítadla obecně jsou docela programátorský oříšek. Samotný Youtube má na to jediné počítadlo zhlédnutí několik algoritmů kontrolující podvody, duplicity apod., a jenom na to počítání má vyhrazenou celou divizi (nebo aspoň pěkný počet lidí v týmu spadající pod nějakou divizi). Takže rozhodně není v mých, ani jen tak ledajakých rukou, dostat počítadlo všude možně. Budu se ho snažit dát na místa, kde bude potřeba nebo bude užitečné. Ale například počet zhlédnutí jedné epizody jehdnoho anime je naprosto zbytečný (nebo alespoň redundantní vůči recenzím). Díky za pochopení.

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

1 2 3 4 5

avatar of ----Senpai----
Uživatel
       
23.04.2017 19:27 | # 952

----Senpai----

Tímto tempem to bude hotové za 3 roky. Za tu dobu budu šuk*t všechny svoje waifu ve virtuální realitě, nějaký anime mě už nebude zajímat. ☞( ͡° ͜ʖ ͡°)☞ just jokeI, want a Hentai, girl for me, to make me happy, I want her so I can, stop using my hand, Every single day, while watching anime, I'd pull her from my screen, just like in my dreams, I want feel her touch, mainly on my crotch, I want my own hentai girl..
avatar of Zolotych
Uživatel
       
23.04.2017 16:10 | # 951

Zolotych

Mohla by tu být taky Manga List. (Jako na MAL) V návrzích to není.

All my Waifu: Kuroyukihime (Accel World) ,Kurashima Chiyuri (Accel World)___________ můj 2. profil: →→→ jakku8an ←←←
avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
21.04.2017 20:09 | # 950

LepicekMichal

no tak by to rozjel pomaleji no.. ale rozjede ;)

avatar of Zolotych
Uživatel
       
21.04.2017 19:22 | # 949

Zolotych

Aha no :/ tak sorry.
Ale na WiFi to taky záleží, ne? Pokud má pomalou, tak bude i pomalé připojení k webu.

All my Waifu: Kuroyukihime (Accel World) ,Kurashima Chiyuri (Accel World)___________ můj 2. profil: →→→ jakku8an ←←←
avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
21.04.2017 18:00 | # 948

LepicekMichal

Nezáleží vůbec na ničem.. pokud rozjedeš nejnovější verze prohlížeče, tak rozjedeš i náš web..

avatar of Zolotych
Uživatel
       
21.04.2017 17:52 | # 947

Zolotych

Záleží kolik máš RAMek. Myslím?!

All my Waifu: Kuroyukihime (Accel World) ,Kurashima Chiyuri (Accel World)___________ můj 2. profil: →→→ jakku8an ←←←
avatar of Zolotych
Uživatel
       
20.04.2017 20:50 | # 946

Zolotych

Shader
------
Nezáleží na sestavě (pokud nemáš vážně shit komponenty), ale na připojení. (WiFi nebo kablik)

All my Waifu: Kuroyukihime (Accel World) ,Kurashima Chiyuri (Accel World)___________ můj 2. profil: →→→ jakku8an ←←←
avatar of jakku8an
Uživatel
     
20.04.2017 20:47 | # 945

jakku8an

Shader
------
Nezáleží na sestavě (pokud nemáš vážně shit komponenty), ale na připojení. (WiFi nebo přes kablik)

EDIT:
Jej, to jsem já Zolo

Chceš o mě vědět víc? Koukni na 2. profil_________________________________________________můj 2. profil: →→→ Zolotych ←←←
avatar of shader
Uživatel
   
20.04.2017 20:36 | # 944

shader

hele lepicek michal měl bych dotaz ohledně nové verze shirai co se týče grafiky atd jestly to pujde i na slabších verzích a co bude ješte případně new děkuju

většinu svého života trávím v těmnotě občasné světlo představuje anime
avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
19.04.2017 20:48 | # 943

LepicekMichal

pravděpodobně

avatar of Spirintus
Uživatel
   
19.04.2017 16:55 | # 942

Spirintus

Eh... Dôležitá otázka... bude prepracovaná aj mobilná verzia webu všakže?

avatar of ercom
Uživatel
   
18.04.2017 19:52 | # 941

ercom

Prosím shirai team aby sem dával do zoznamov nove série anime, shirai zvačša použivam len ako animelist dost by to mne a podla mna aj vela ostatním ludom zjednodušilo život bez hladania sekundarnych možnosti ako mať v animelistu poriadok a aby tam bolo všetko ...............Ďakujem

avatar of Zolotych
Uživatel
       
17.04.2017 13:44 | # 940

Zolotych

Šťastné Velikonoce.
Já je strávím zase u anime :D

All my Waifu: Kuroyukihime (Accel World) ,Kurashima Chiyuri (Accel World)___________ můj 2. profil: →→→ jakku8an ←←←
avatar of Adel
Uživatel
   
16.04.2017 00:13 | # 939

Adel

Opravdu vám fandím!
Už se nemůžu dočkat co všechno za změny jste si pro nás připravili! Ani si nedokážu představit kolik práce to musí dát a tak doufám, že vás v budoucnu čekají jen samé optimistické reakce^^ Jediné co bych snad chtěla říct je aby jste neměnili barevný vzhled, ponechala bych alespoň teda černou, která je podle mě velmi příjemná a nerada bych se jí vzdala>< Pokud, ale máte v plánu měnit i barvy a černá nepatří mezi ty vyvolené věřím, že nové shirai i tak čeká velký úspěch^^ 頑張って

“The only universal justice in this world is cuteness!”
avatar of Honza135
Uživatel
     
15.04.2017 13:05 | # 938

Honza135

Jinak co se týká návrhů - jsem pro anketu zájmu o překlad, myslím si, že to by se překladatelům hodilo, vědět, o co je zájem, aby se jejich práce vyplatila.
Jinak jít cestou anime databáze je podle mého velmi dobrá cesta. Jsem rozhodně pro (řádek v seznamu č. 2)
Určitě je dobrý nápad nějak motivovat a odměnit ty, co Shirai finančně podpoří. Díky tomu se toho může vybrat ještě více, ne? A to se může hodit pro provoz stránek, třeba i bez reklam - jak je tomu na Akihabaře :)
Pokročilé vyhledávání podle žánrů by byla dobrá vychytávka. Sám jí vyzžívám na AniDB. Zároveň bych ale udělal možnost, jak by obyčejný uživatel mohl přidávat žánry a podobné nebo související tituly (tak, jak je tomu dnes, ty dole v červené kurzívě). Mohlo by se to posílat přes nějaký formulář, kde by danou žádost o přidání žánrů a podobných anime zkontroloval nějaký kontrolor. Často totiž právě zde na Shirai narážím na chybějící žánry nebo související tituly, ale nevím, kdo to má na starosti, abych se mu mohl ozvat.
Ať jsou recenze líp vidět. Jo, jsem anime kritik, takže tento nápad rozhodně podporuji! :)
O té možnosti změnit barvy webu (třeba na tyto původní, jenom v jiném rozložení záložek odkazů a tak podobného) jsem už psal. Starého psa novým kouskům nenaučíš a co tu už bylo fungující kolik let, tak ať se to klidně radikálně změní, ale ať tu aspoň zůstanou (nebo se dají nastavit) tyto tak charakteristické barvy. Na Akihabaře mám taky nastavené původní světle modro-bílé uspořádání a byl bych nerad, kdyby jsem ho i tam musel měnit. Jsem tak prostě spokojen...
Jo, ty odpovědi na komentáře zní jako skvělá vychytávka. Navíc, kdyby mě to mělo upozornit - jo, to by bylo fajn.
Počítadlo minut zní taky dost dobře. Kdyby se ještě na to udělal banner, tak to by bylo něco! Člověk by si ho mohl dát na jiné stránky, třeba na svůj blog atp.
O motivaci překladatelské skupiny překládat jsem již psal výše - když budou vědět, o co je veliký zájem, tak se do toho samy pustí. :)
Nevím, jak mám chápat návrh Wiki. Jestli jde o odkaz na anglickou Wikipedii k jednotlivým titulům, kde se dá zjistit hoooodně detailních informací o původu - jestli jde o adaptaci visual novely, mangy nebo románu, nebo o popis charakterů, který vám třeba unikl. Jsem také pro, protože ji sám prolejzám po každém zhlédnutém titulu, abych se toho dozvěděl co nejvíce.
Ohledně cenzury u coveru (obalu) titulu - no... :D To nechám čistě a jen na vás. Může být, ale vysloveně taky nemusí. Na ČSFD nic takového není, avšak na Akihabaře již ano. Když by stačila nějakým ověřeným způsobem potvrdit plnoletost, tak mi to nebude vůbec vadit (proč by taky, když jsem už před pár lety hranici plnoletosti překročil, že? :) )
Určitě by se hodila možnost nahlašovat spoiler recenze (viz např. obě dvě série Clannadu - vím, že tam někdo napsal mega spoiler a já si ho přečetl). Recenze má motivovat k shlédnutí, ne k vyzrazení celého děje. A když jsem chtěl problém řešit, NIKDO mi nevyšel vstříc, jen se to zametlo pod koberec., jakoby nic...
Tak snad jsem vás moc nezahltil a LepicekMichal dostal inspiraci k nějaké té změně. Každopádně jsem zvědav, jak bude Nový Shirai vypadat a zda-li bude dokonalejší, než je v této chvíli. Tak hodně štěstí a také úspěchů při tvorbě! :)

Je to divný, ale mám rád romantický anime... :)

1 2 3 4 5