Není cesty zpět. Shirai je mrtev...

LepicekMichal

Autor: LepicekMichal

Korektoři: Není k dispozici

Vytvořeno: 30.09.2016 17:31
Kategorie: Shirai.cz
Zobrazeno: 62429x
Komentováno: 675x

...ať žije shirai. Doufám, že jsem nikomu nezpůsobil malou srdeční příhodu tímto titulkem, ale nemohl jsem si ho odpustit, už jen když jsem viděl ty komentáře napuštěné strachem.

Co se vlastně tedy děje. Jak jste si mohli všimnout, některé úseky našeho webu stagnují či nefungují dle představ. Namátkou můžu zmínit poslední přidaný článek před více než dvěma měsíci a nespolehlivá funkčnost aktivace účtů pomocí emailu. Příčinou tohoto je systém, který byl napsán již před nějakou dobou a zároveň nebyl napsán tak, aby byl schopný odrážet nejnovější požadavky moderní doby, nebo celkově fungovat bez stálé údržby.

Když si následně k tomu přičtete, že náš milovaný Arzi již nemá na náš web mnoho času, prakticky už řeší jen kritické chyby, tak se není čemu divit, že Shirai pomalu skomírá.

Historie

Než se dostanu k vyvrcholení, tak pojďme s trochou nostalgie shrnout historii. Tento web začal kdysi dávno v roce 2009, tehdy na doméně animeonline.cz.

Ano, zhruba před 8 lety, v letech, kdy doznívalo ICQ, já s Popcornem jsme byli sotva na střední škole, bylo zasazeno první semínko našeho webu. AnimeOnline jelo od začátku na českém redakčním systému K:CMS, pro který jsem se ve stejném roce stal oficiální technickou podporou (R.I.P. K:CMS). A tak není náhodou, že tehdejší web jsem měl z technické stránky na starost já. Jelikož jsem byl vývojářem K:CMS od naprostého začátku, tak mě lidi označují zakladatelem, ale opravdovým pravým zakladatelem zůstává náš Popcorn. Zpátky k historii. Tehdejší K:CMS jsem velice pomaloučku upravoval tak, aby lépe seděl adminům a překladatelům, takže místo sekcí a článků se najednou mohly přidávat i rozcestníky a epizody.

Web již tehdy kolem roku 2012 běžel na své nové doméně shirai.cz. Systém K:CMS byl už nějakou dobu pohřben a já se ho ještě chvíli nechtěl pustit, proto jsem jej na pár měsíců vydal s novým názvem TerrCMS, na kterém byl postavený také nový Shirai systém.

Ovšem tento přepsaný TerrCMS nebylo to pravé. Kolem začátku roku 2013 se začal internet měnit rychleji než francouzská móda a já se nestíhal přizpůsobovat; nepřidalo tomu ani to, že upravovat hotový systém je dosti náročné. Na chvíli jsem tedy začal připravovat nový systém a web od základů, ale z toho rychle sešlo, protože jsem neměl znalosti a čas, abych vyhověl moderním požadavkům. V té době se objevil náš Arzi. Tehdy nezkušený, ale zapálený do učení nového webového frameworku (čti: nějaká kravina/kód ve kterém se programuje web) jménem Nette. Ujednalo se, že dostane příležitost napsat nový web a udržovat ho. Současně se začaly řešit servery a další nezbytné věci, aby web udržel čím dál vyšší návštěvnost.

Hotovo, web v Nette byl napsán. Fungoval a byl napsán od základů přímo pro naše požadavky. Když jsem se vrátil k animeonline, byl už z něho web poháněný systémem Shirai, který nebyl postaven na žádném ---CMS. Všechno hezký má ale i své špatné stránky. Když jsem se totiž vrátil, tak už jsem měl bohatější znalosti a zkušenosti s moderním webem a zároveň nějaké preference ohledně programátorských jazyků. Co se nestalo, Nette jsem subjektivně shledával jako nejhorší na světě. A dodnes tomu tak je. To znamenalo, že web přišel o jednu schopnou ruku z technického hlediska a vše zajišťoval Arzi. Já zůstával ve stínech a pouze řídil občasné události (mezi známé události patří například shirai trička či kontroverzní adblock).

Změna

No a nyní jsme zde. Web je ve stejném úskalí jako posledně. Hlavní technická podpora nemá čas a nároky moderního internetu jsou ještě vyšší, než bývaly předtím. Naštěstí pro vás, mám čas. No, spíše mám snahu a trochu času. Stále jsme všichni studenti, zaměstnanci, nebo v mém případě obojí. Takže se historie opakuje a web bude PŘEPSÁN. Mnou. Od základů. Vlastně už je z jednoho procenta přepsán.

Na 100 procentech se tedy můžete těšit na zcela nový web; zcela nový Shirai. Součástí přepisu je samozřejmě nový pohled na věc a tak některé věci smažeme, spoustu přidáme a všechno vylepšíme. A co se stalo s nenávistí k Nette ptáte se? Je pořád na místě, proto web píšu úplně v něčem jiném. Spolehlivějším.

Z technického hlediska doufám ve web, který bude mnohem soběstačnější, resp. který se bude z velké části sám udržovat a pokud se vyskytne chyba; budeme přesně vědět kde je.

Z vašeho hlediska ovšem půjde o větší změnu. Chceme opět trochu více zakomponovat do webu japonskou kulturu a nebýt jen streamovací služba. Jak? To se nechte překvapit. Zároveň ale máme v plánu obrovské lákadlo pro překládající skupiny, takže s trochou optimismu si i koukači na anime přijdou na své ještě více, než kdy předtím. Nu a našim adminům vzkazuji: Slyším váš požadavek na lepší komunikaci - ano bude!

Obecně se budeme snažit, aby nový web byl serióznější a kvalitnější, na rozdíl od nynější kopky anime vykazující chyby v několika rozích a zákoutích.

Přestože tedy malá část komentářů odhadovala nějakou změnu či dokonce nový web, zřejmě ani jejich autoři netušili, že jde až o tak razantní krok, tak jsem snad i je překvapil.

Ještě vysvětlit ab. První fáze značí alfu, ta odpovídá 50 procentům a web bude otevřen překladatelům. Od nich očekáváme naplnění nějakého obsahu, jejich požadavky pro jednodušší práci a chybky, které najdou. 85 procent je druhá fáze, beta. Tehdy otevřeme web komunitě dle pozvánek či podobného systému tak, aby se mohl dostat každý ale zároveň ne všichni. Zde už si od vás slibujeme nahlašování všemožných chyb a zpětnou vazbu.

Do komentářů můžete jistě psát své požadavky a návrhy, od začátku čteme všechny vaše komentáře (a smějeme se). Nemůžeme slíbit, že budou vyslyšeny, ale určitě se nad nimi pořádně zamyslíme.

Přejte mi štěstí a rychlé programování,
  Michal Lepíček

P.S.: Ano, zmiňuji občas jen sebe a někdy množné číslo. To protože o technických řešeních rozhoduji já a to v této fázi je absolutní většina věcí. Zároveň ale pokud jde o nějakou logistickou věc, tak do toho má své slovo samozřejmě i náš zakladatel, Popcorn. My dva jsme byli doteď jediní, kteří o novém webu věděli... a samozřejmě i náš Arzi, v blížícím se shirai-programátorském-důchodu, má své informace.


Poznámky po publikaci

08. 01.: Žádná data nehodláme zahodit, tedy účty, animelisty apod. zůstanou


08. 01.: Prozatím nechceme žádnou výpomoc v programování, ale grafické podklady/návrhy/nápady uvítáme vždycky už jen kvůli inspiraci.


09. 01.: To, že bude spuštena alfa nebo beta nijak neovlivní stávající shirai. Ten bude vypnut až při dokončení nového webu, kam budou mít přístup opět všichni.


14. 01.: O mangu si již psát nemusíte. Je vidět, že je o ni zájem veliký. V první verzi nového webu nebude, protože chceme přejít co nejrychleji, ale do budoucna možnost přidám. Pak už bude jen záležet na překladatelích mangy.

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

1 2 3 4 5

avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
19.01.2017 11:37 | # 675

LepicekMichal

lol a já myslel, že čeština je právě o tom, že se čte stejně jako píše, takže to vlastně ztrácí na smyslu..
a už tohle téma nerozvíjejte, další komenty mažu..

avatar of noctis32
Uživatel
   
19.01.2017 08:51 | # 674

noctis32

LepicekMichal: nemyslel jsem výslovnost, ale přepis, jak už zmiňoval ALiEN211..

http://i.imgur.com/0XCDmmf.jpg
avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
18.01.2017 23:59 | # 673

LepicekMichal

Ignal: Díky, konečně někdo ocenil mou paměť shirai historie :) :D

avatar of Ignal
Uživatel
   
18.01.2017 22:58 | # 672

Ignal

Ahoj, skvělá exkurze do shiraiské historie. S programováním webu přeju mnoho zábavy a málo chyb :D

pokehovno
avatar of DrBoyard
Uživatel
       
18.01.2017 22:11 | # 671

DrBoyard

Nevím, jestli se to tu řešilo, ale bylo by super, kdyby funovalo přímé stahování souborů s titulky. V kódu vám teď chybí vyplněný atribut download u odkazů na titulky. Aby to fungovalo, musí být odkaz ve tvaru:
<a href="cesta_k_souboru" download="defaultní_název_souboru.přípona" target=_blank> </a>„Voják může být jen tak dobrý, jak mu velení dovolí.“ -vM-
avatar of ALiEN211
Moderátor
       
18.01.2017 19:49 | # 670

ALiEN211

noctis, Michal: vyslovnost je jen "s" ale prepis by zustal stale stejny "sasuke". On i ten prepis do cestiny ma sva pravidla. Neni to jen o tom, to prepsat proste jak to zni. Takovou vec, se clovek musi naucit, proto na to vetsina prekladatelu kasle :)

Just another ordinary stranger on the internet.
avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
18.01.2017 16:47 | # 669

LepicekMichal

noctis: he? výslovnost je [saske] ne [sasuke]..

avatar of noctis32
Uživatel
   
17.01.2017 22:48 | # 668

noctis32

Vážně se v českém přepisu zanedbává to 'u' v Sasuke?
Snad 'Su' u nás není jako jenom 'S', ne?

http://i.imgur.com/0XCDmmf.jpg
avatar of Elemento983
Uživatel
   
17.01.2017 21:05 | # 667

Elemento983

Mne je jedno či bude Česká alebo anglická transkripce (netuším, ako sa to napíše po slovensky), rozumiem obom. Ale "Saske", na to si budem dlho zvykať.

Existence na tomto světě, který zná jen zoufalství, nemá cenu. -Obito Uchiha/Tobi
avatar of noctis32
Uživatel
   
17.01.2017 07:59 | # 666

noctis32

Já jsem spíš pro český přepis.
Ale i tak je mi jedno, jestli budu číst ten anglický nebo ten český.
Já v překladech třeba používám spíš tu anglickou, jelikož lidi nenadavají. :-D
Ale spíš to dělám, protože někteří si rádi z toho anime chtějí něco najít a ulehčím jim tím práci, když jim to rovnou nechám v anglickém přepisu. :-D

A co se týče českého přepisu celého Shiraie, tak by to bylo zajímavý, ale byly by tu IOJUFZN :-D (GTA SA).

Oo #666 :-D

http://i.imgur.com/0XCDmmf.jpg
avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
16.01.2017 23:10 | # 665

LepicekMichal

meon: Článek má pádné argumenty, které nevyvracím. Zároveň si ale myslím, že by člověk měl (při titulcích) pasovat zvuk na slovo a ne odhadovat, jak se slovo čte. To je jako by ses učil anglicky ze slovníku bez výslovnosti.

Každopádně opět říkám, že nejsem na správné pozici toto řešit. Jedna z vypisovaných vlastností překladu může být položka, zda se jedná o českou nebo anglickou transkripci a to je asi tak všechno co s tím kdokoliv z nás nadělá.. Zbytečný řešit, rozvíjejte si to na chatu :D

avatar of meon1845
Uživatel
     
16.01.2017 23:01 | # 664

meon1845

Když se to tu už začlo řešit, nasdílím tu svůj článek o tom, proč je česká transkripce vhodnější pro přepis japonštiny.
http://amzone.cz/tema/16/05/oda-na-ceskou-transkripci

avatar of Jokke
Uživatel
   
16.01.2017 22:46 | # 663

Jokke

Sasuke je pořád Sasuke. Saske je hodně retardovaný.

avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
16.01.2017 22:41 | # 662

LepicekMichal

alien: myslíš, aby místo Shinnon, Kishimoto, Sasuke, Shirai -> se psalo Šinon, Kišimoto, Saske a Širaj? S tím bych určitě nesouhlasil :D Obzvlášť ze Širaje mám husinu.. :D Zaroveň je to ale jen můj názor, preference a zvyk. Pokud se tak rozhodnou překladatelé/přepisovači, tak s tím nic nenadělám ;)

avatar of ChihiroMisaki
Uživatel
     
16.01.2017 22:34 | # 661

ChihiroMisaki

No navykla jsem si na tenhle Shirai ale i tak se těším na nový^^

1 2 3 4 5