Není cesty zpět. Shirai je mrtev...

LepicekMichal

Autor: LepicekMichal

Korektoři: Není k dispozici

Vytvořeno: 30.09.2016 17:31
Kategorie: Shirai.cz
Zobrazeno: 118009x
Komentováno: 1206x

...ať žije shirai. Doufám, že jsem nikomu nezpůsobil malou srdeční příhodu tímto titulkem, ale nemohl jsem si ho odpustit, už jen když jsem viděl ty komentáře napuštěné strachem.

Co se vlastně tedy děje. Jak jste si mohli všimnout, některé úseky našeho webu stagnují či nefungují dle představ. Namátkou můžu zmínit poslední přidaný článek před více než dvěma měsíci a nespolehlivá funkčnost aktivace účtů pomocí emailu. Příčinou tohoto je systém, který byl napsán již před nějakou dobou a zároveň nebyl napsán tak, aby byl schopný odrážet nejnovější požadavky moderní doby, nebo celkově fungovat bez stálé údržby.

Když si následně k tomu přičtete, že náš milovaný Arzi již nemá na náš web mnoho času, prakticky už řeší jen kritické chyby, tak se není čemu divit, že Shirai pomalu skomírá.

Historie

Než se dostanu k vyvrcholení, tak pojďme s trochou nostalgie shrnout historii. Tento web začal kdysi dávno v roce 2009, tehdy na doméně animeonline.cz.

Ano, zhruba před 8 lety, v letech, kdy doznívalo ICQ, já s Popcornem jsme byli sotva na střední škole, bylo zasazeno první semínko našeho webu. AnimeOnline jelo od začátku na českém redakčním systému K:CMS, pro který jsem se ve stejném roce stal oficiální technickou podporou (R.I.P. K:CMS). A tak není náhodou, že tehdejší web jsem měl z technické stránky na starost já. Jelikož jsem byl vývojářem K:CMS od naprostého začátku, tak mě lidi označují zakladatelem, ale opravdovým pravým zakladatelem zůstává náš Popcorn. Zpátky k historii. Tehdejší K:CMS jsem velice pomaloučku upravoval tak, aby lépe seděl adminům a překladatelům, takže místo sekcí a článků se najednou mohly přidávat i rozcestníky a epizody.

Web již tehdy kolem roku 2012 běžel na své nové doméně shirai.cz. Systém K:CMS byl už nějakou dobu pohřben a já se ho ještě chvíli nechtěl pustit, proto jsem jej na pár měsíců vydal s novým názvem TerrCMS, na kterém byl postavený také nový Shirai systém.

Ovšem tento přepsaný TerrCMS nebylo to pravé. Kolem začátku roku 2013 se začal internet měnit rychleji než francouzská móda a já se nestíhal přizpůsobovat; nepřidalo tomu ani to, že upravovat hotový systém je dosti náročné. Na chvíli jsem tedy začal připravovat nový systém a web od základů, ale z toho rychle sešlo, protože jsem neměl znalosti a čas, abych vyhověl moderním požadavkům. V té době se objevil náš Arzi. Tehdy nezkušený, ale zapálený do učení nového webového frameworku (čti: nějaká kravina/kód ve kterém se programuje web) jménem Nette. Ujednalo se, že dostane příležitost napsat nový web a udržovat ho. Současně se začaly řešit servery a další nezbytné věci, aby web udržel čím dál vyšší návštěvnost.

Hotovo, web v Nette byl napsán. Fungoval a byl napsán od základů přímo pro naše požadavky. Když jsem se vrátil k animeonline, byl už z něho web poháněný systémem Shirai, který nebyl postaven na žádném ---CMS. Všechno hezký má ale i své špatné stránky. Když jsem se totiž vrátil, tak už jsem měl bohatější znalosti a zkušenosti s moderním webem a zároveň nějaké preference ohledně programátorských jazyků. Co se nestalo, Nette jsem subjektivně shledával jako nejhorší na světě. A dodnes tomu tak je. To znamenalo, že web přišel o jednu schopnou ruku z technického hlediska a vše zajišťoval Arzi. Já zůstával ve stínech a pouze řídil občasné události (mezi známé události patří například shirai trička či kontroverzní adblock).

Změna

No a nyní jsme zde. Web je ve stejném úskalí jako posledně. Hlavní technická podpora nemá čas a nároky moderního internetu jsou ještě vyšší, než bývaly předtím. Naštěstí pro vás, mám čas. No, spíše mám snahu a trochu času. Stále jsme všichni studenti, zaměstnanci, nebo v mém případě obojí. Takže se historie opakuje a web bude PŘEPSÁN. Mnou. Od základů. Vlastně už je z jednoho procenta přepsán.

Na 100 procentech se tedy můžete těšit na zcela nový web; zcela nový Shirai. Součástí přepisu je samozřejmě nový pohled na věc a tak některé věci smažeme, spoustu přidáme a všechno vylepšíme. A co se stalo s nenávistí k Nette ptáte se? Je pořád na místě, proto web píšu úplně v něčem jiném. Spolehlivějším.

Z technického hlediska doufám ve web, který bude mnohem soběstačnější, resp. který se bude z velké části sám udržovat a pokud se vyskytne chyba; budeme přesně vědět kde je.

Z vašeho hlediska ovšem půjde o větší změnu. Chceme opět trochu více zakomponovat do webu japonskou kulturu a nebýt jen streamovací služba. Jak? To se nechte překvapit. Zároveň ale máme v plánu obrovské lákadlo pro překládající skupiny, takže s trochou optimismu si i koukači na anime přijdou na své ještě více, než kdy předtím. Nu a našim adminům vzkazuji: Slyším váš požadavek na lepší komunikaci - ano bude!

Obecně se budeme snažit, aby nový web byl serióznější a kvalitnější, na rozdíl od nynější kopky anime vykazující chyby v několika rozích a zákoutích.

Přestože tedy malá část komentářů odhadovala nějakou změnu či dokonce nový web, zřejmě ani jejich autoři netušili, že jde až o tak razantní krok, tak jsem snad i je překvapil.

Ještě vysvětlit ab. První fáze značí alfu, ta odpovídá 50 procentům a web bude otevřen překladatelům. Od nich očekáváme naplnění nějakého obsahu, jejich požadavky pro jednodušší práci a chybky, které najdou. 85 procent je druhá fáze, beta. Tehdy otevřeme web komunitě dle pozvánek či podobného systému tak, aby se mohl dostat každý ale zároveň ne všichni. Zde už si od vás slibujeme nahlašování všemožných chyb a zpětnou vazbu.

Do komentářů můžete jistě psát své požadavky a návrhy, od začátku čteme všechny vaše komentáře (a smějeme se). Nemůžeme slíbit, že budou vyslyšeny, ale určitě se nad nimi pořádně zamyslíme.

Přejte mi štěstí a rychlé programování,
  LepicekMichal

P.S.: Ano, zmiňuji občas jen sebe a někdy množné číslo. To protože o technických řešeních rozhoduji já a to v této fázi je absolutní většina věcí. Zároveň ale pokud jde o nějakou logistickou věc, tak do toho má své slovo samozřejmě i náš zakladatel, Popcorn. My dva jsme byli doteď jediní, kteří o novém webu věděli... a samozřejmě i náš Arzi, v blížícím se shirai-programátorském-důchodu, má své informace.


Poznámky po publikaci

08. 01.: Žádná data nehodláme zahodit, tedy účty, animelisty apod. zůstanou


08. 01.: Prozatím nechceme žádnou výpomoc v programování, ale grafické podklady/návrhy/nápady uvítáme vždycky už jen kvůli inspiraci.


09. 01.: To, že bude spuštena alfa nebo beta nijak neovlivní stávající shirai. Ten bude vypnut až při dokončení nového webu, kam budou mít přístup opět všichni.


14. 01.: O mangu si již psát nemusíte. Je vidět, že je o ni zájem veliký. V první verzi nového webu nebude, protože chceme přejít co nejrychleji, ale do budoucna možnost přidám. Pak už bude jen záležet na překladatelích mangy.


24. 01.: Dávat sem pouze anime, které je přeložené a žádné jiné je blbost. To bychom radši shirai zrušili. Toť naše vyjádření a rozhodnutí; a jakožto takové, netřeba dále rozebírat.


31. 01.: Zřejmě to není dostatečně pochopitelný z článku, jelikož mi dost lidí začalo psát. Takže ještě jednou. Já nemám s aktuálním webem nic společnýho. Neopravuju videa, neopravuju web (pokud nejde něco kritického), nezakládám skupiny, neradim (páč sám nevim), nedělám nic. Psát mi ovšem můžete ohledně nového webu :)


!!13. 02.: Projel jsem všechny komentáře a sepsal návrhy do GDocs (snad všechny). Můžete navštívit a zde do komentářů navrhovat dál :) Budu přidávat průběžně včetně aktualizace postupu. (Jsou to věci navíc, takže žádný rychlý naskakování nečekejte). Návrhy


27. 02.: Jelikož chceme mít v databázi odkazy na MyAnimeList, tak potřebujeme od vás pomoc pro stávající rozcestníky. V následujícím odkaze je excel s jednoduchým vyhledáváním a po vás potřebujeme, abyste ověřili, že naše anime jsou spojená se správnýma MAL anime. Podle názvu. Je tam odkaz, který vás zavede na dané anime a v url uvidíte číslo, které potřebujeme. Takže toto číslo potřebujeme ověřit, že je správně nebo ho doplnit pokud není vyplněno. Děkujeme! excel


11. 04.: Hodně si píšete o různá hodnocení a jiná počítadla, takže si dovolím vás trochu vzdělat. Počítadla obecně jsou docela programátorský oříšek. Samotný Youtube má na to jediné počítadlo zhlédnutí několik algoritmů kontrolující podvody, duplicity apod., a jenom na to počítání má vyhrazenou celou divizi (nebo aspoň pěkný počet lidí v týmu spadající pod nějakou divizi). Takže rozhodně není v mých, ani jen tak ledajakých rukou, dostat počítadlo všude možně. Budu se ho snažit dát na místa, kde bude potřeba nebo bude užitečné. Ale například počet zhlédnutí jedné epizody jehdnoho anime je naprosto zbytečný (nebo alespoň redundantní vůči recenzím). Díky za pochopení.


01. 07.: Zkouškové skončilo a s ním i semestr. Je tedy opět trochu času na novém webu dělat (stále k tomu pracuji). Jen tak pro zajímavost: Při dnešních (subjektivně hrubě) odhadovaných 17% je napsáno cca 9k řádků, kdežto nynější web má něco kolem 30k řádků.
Edit: Díky za rejp, tondax :)


27. 07.: Tak a jsme ve čtvrtině. Přestože ne perfektní, tak veřejná část nového webu je víceméně vytvořena a jako taková připravena pro alfu. Zbývá dotvořit administraci a prostor překladatelských skupin.

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

1 2 3 4 5

avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
18.10.2017 18:28 | # 1206

LepicekMichal

Je to spíš dáno tím, že jsme se dostali do menšího sporného bodu a přesně teď nevím jak procenta leží. Takže si na nějakou dobu dáváme rezervu :)

avatar of Zolotych
Uživatel
       
18.10.2017 12:00 | # 1205

Zolotych

Shadowlord

Níže v konverzaci michal napsal, ze má více jak 25% hotovo. Jen to neaktualizoval.

Chlapík s poruchou osobnosti, který má sklony k zabíjení. Ke všemu je to pesimista a perfekcionista. Jaké hrozivé to spojení. korektor skupiny Noodle.. Waifus: Asuna (SAO) / Yuno (Mirrai Nikki) . . 2nd acc: jakku8an
avatar of Shadowlord
Uživatel
   
18.10.2017 11:44 | # 1204

Shadowlord

Tak už nám to trvá rok a měsíc, a je 25%, za jak dlouho tu změnu uvidíme? :)

avatar of Zolotych
Uživatel
       
14.10.2017 13:20 | # 1203

Zolotych

tondax

Hmm, xD Michal je hodný, pustí nás oba do alfy.
Počkej napíšu ti do zpráv.

Chlapík s poruchou osobnosti, který má sklony k zabíjení. Ke všemu je to pesimista a perfekcionista. Jaké hrozivé to spojení. korektor skupiny Noodle.. Waifus: Asuna (SAO) / Yuno (Mirrai Nikki) . . 2nd acc: jakku8an
avatar of tondax
Uživatel
       
13.10.2017 20:05 | # 1202

tondax

@Zolotych

Propašuj mě do Alfy, hlavně nenápadně ať si toho nevšimne Michal! Takže opatrně a po špičkách! :D

Můj anime list: http://myanimelist.net/animelist/maxmicro
avatar of schoking
Administrátor
     
12.10.2017 18:17 | # 1201

schoking

jsem velice zvědavý jak bude vypadat to přidávaní na ftp server a celková administrace nove pridanych veci, se tesim az to bude zase vsechno fungovat tak jak ma

DONT PANIC !
avatar of VojtouNerCZ
Uživatel
       
09.10.2017 12:41 | # 1200

VojtouNerCZ

Nějaká šablona na to kecáni okolo nově přidaného dílů? Např si nastavím, ze se tam primárně zobrazí nějaký text u vsech anime, aby to bylo stejné a lehce predelatelne. Myslím tím ty kecy ohledně naseho FB atd.. XD

Milovník metalu, anime a MTB Moje karaoke výtvory XD http://bit.ly/2ssuRbx
avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
09.10.2017 02:55 | # 1199

LepicekMichal

Domca, jasně. To ani není návrh k zapsání, to je selský rozum pro návrháře webu :)

avatar of domca100
Uživatel
   
08.10.2017 23:05 | # 1198

domca100

Neviem či sa tu ešte riešia nárvhy, ale ako som si ich prešla tak nenašla som tam nič ohľadom preklikávania sa späť. Možno je to len mnou (mojou extra šikovnosťou) ale keď vyhľadávam anime podľa nejakého žánru a omylom rozkliknem anime nie na novej karte a potom sa vrátim späť, tak ma to vráti ale na úplný začiatok vyhľadávania (napr. z 10 str. na 1 str.). Dalo by sa to nejako zmeniť?

avatar of Zolotych
Uživatel
       
08.10.2017 14:50 | # 1197

Zolotych

Tondax

Budu v alfě :p jsem u nudličky

Chlapík s poruchou osobnosti, který má sklony k zabíjení. Ke všemu je to pesimista a perfekcionista. Jaké hrozivé to spojení. korektor skupiny Noodle.. Waifus: Asuna (SAO) / Yuno (Mirrai Nikki) . . 2nd acc: jakku8an
avatar of shader
Uživatel
   
07.10.2017 17:47 | # 1196

shader

Uz sem si řikal co se děje

většinu svého života trávím v těmnotě občasné světlo představuje anime
avatar of Zolotych
Uživatel
       
07.10.2017 17:13 | # 1195

Zolotych

tondax xD jn, taky bych jel.

Chlapík s poruchou osobnosti, který má sklony k zabíjení. Ke všemu je to pesimista a perfekcionista. Jaké hrozivé to spojení. korektor skupiny Noodle.. Waifus: Asuna (SAO) / Yuno (Mirrai Nikki) . . 2nd acc: jakku8an
avatar of tondax
Uživatel
       
05.10.2017 19:11 | # 1194

tondax

@LepicekMichal

Díky za info, rozhodně jsi potěšil néjen mě. :)

Jo a na něco jsi zapomněl!!

Zapomněl jsi nás vzít sebou do Japonska! :D

Můj anime list: http://myanimelist.net/animelist/maxmicro
avatar of LepicekMichal
Hlavní administrátor
     
05.10.2017 13:54 | # 1193

LepicekMichal

Ok, na psaní článků moc nejsem, ale fotky zpřístupnit můžu. Článek možná později.
Když budete mít otázky, napište pm nebo přímo pod fotku ;)

Sdílené album zde: https://photos.app.goo.gl/dXc4SYg9TANnwJEv2

avatar of yeticek
Redaktor
       
05.10.2017 00:15 | # 1192

yeticek

članok o japonsku resp nejake fotky by potešili určite :)

Nezáleží koľko krát si o mne povieš že som idiot ale koľkokrát vyčarujem úsmev na tvojej tvári

1 2 3 4 5