Češi v Anime

Golemek

Autor: Golemek

Korektoři: Není k dispozici

Vytvořeno: 12.06.2014 19:00
Kategorie: Anime
Zobrazeno: 5974x
Komentováno: 42x

Obrázek - Češi v Anime

Co vidíte jako titulní obrázek není značka oblíbeného energetického nápoje, ale název jednoho staršího anime, kterému se budu věnovat později. Nejprve začnu o méně známém vztahu mezi Čechy a Japonci.

Technologie a animace

Japonsko je známé především jako jedna z technologicky nejvyspělejších zemí světa. Většina jeho obyvatel by u toho ráda zůstala, a proto považují rozrůstající se anime až za "ostudu národa". Přitom zaklady obojího pochází od nás, konkrétně z kdysi proslulé česko-německé spolupráce.

Za první republiky bylo Československo v mnoha ohledech vyspělou zemí na úrovni Francie. Pokud jste někdy viděli dobové filmy nebo četli knihy jako je Saturnin, možná si všimnete jak moc se česká mentalita od té doby změnila. Tehdy jsme byly Japoncům svými decentními úklonami a složitými pravidly vykání snad nejblíže. Dovolím si až tvrdit, že jsme to byli právě my, kdo jim sloužil jako vzor, když současné době přizpůsobovali své vlastní tradice. Možná nebýt socialismu, jsme dnes stejnou zemí, jako oni.

Teď tu ale nebudeme plakat a přejdeme k animacím. Nejspíš si to ani neuvědomujete, ale náš Večerníček je v podstatě světový fenomén (o kterém nikdo neví). Chci říct, pohádky na dobrou noc dávají všude, ale snad nikde se jich nevyrobilo takové množství, jako právě v Československu. To sebou nese veliké množství praktických zkušeností, které od nás japonci posbírali během svých studií.

Aby bylo jasno, ještě před 50lety v Japonsku žádné školy animování nebo dabování nebyly a právě Československo jimi bylo proslulé. Základ celého anime průmyslu je tedy založen u nás, kam se japonci chodili vzdělávat hlavně z německých investic (nejen v oblasti animací ale hlavně technologie).

Proč?

Když už tedy znáte ten značně zjednodušený příběh původu anime, možná se začnete divit, proč se o nás japonci ve svém díle nikdy nezmiňují. Přitom i běžný člověk na ulici bude znát naše skladatele jako byl Smetana a Dvořák, pochválí si naše pivo a vyjmenuje nás jako jeden z národů, kterého si nejvíc váží.

Proč nejsme žádný z těch přestupujících studentů z evropy, které se neustále opakují z Anglie, Něměcka a Francie?

(Napadá mě jen, že nám to vrací, protože my jsme je do žádného večerníčku taky nedali.)

Přišlo mi ale až vtipné, že i Johann Faust z Ao no Exorcist byl nepřímo označen za poláka, ačkoli to byl podle tehdejších map německý čech (když už je napadlo, že to nebyl němec, tak se stejně jak naschvál sekli).

Alespoň v jednom anime však češi jsou!

70dílný seriál Monster, poprvé vysílaný v letech 2004-2005, vypráví příběh mladého japonce, Dr. Tenmy, geniálního chirurga, který po svých studiích v německu zůstává v jedné z nemocnic Düsseldorfu, kde ho čeká slibná budoucnost.

Vše se ale změní jisté noci, kdy má operovat buď postřeleného chlapce nebo samotného starostu města. Tenma se rozhodne operovat chlapce, protože dorazil dřív a jeho případ dokáže vyřešit pouze on sám.

Starosta však na stole ostatních chirurgů umírá, za což je Tenma zostuzen a veřejně obviňován. V tu chvíli si postěžuje spícímu Johanovi, chlapci, kterého zachránil. Ten ho však slyší a vezme věci do vlastních rukou.

Po letech se Tenma dozví, jaké monstrum zachránil a pokusí se ho zastavit.

Monster

(SPOILER) Do zhruba dílu 40 je Johan popisován jako ve všech ohledech nadprůměrný člověk, dokonale sedí na člena Árijské rasy. Je blonďatý, krásný, chytrý, nepolapitelný. Nikdo, ani on sám, nezná svůj původ nebo pravé jméno. Pak ale začnou indicie směřovat do Čech. (KONEC SPOILERU)

Obluda, která nemá své jméno

Zatímco se část děje odehrává v Čechách, můžeme všude vidět české cedule, česká jména (v anglickém překladu dost zkomolená) a po Praze dokonce jezdí i naše škodovky. Sem tam se objeví překlep nebo pravopisná chyba, to už jim ale musíme odpustit.

Asi nejzajímavější je jedna scénka z dílu 42, kde se dva japonští dabéři pokouší mluvit česky. Není jim skoro vůbec rozumět a anglický překlad je u toho taky mizerný, proto jsem vám tu scénu vystřihnul a pořádně otitulkoval. Na video se můžete podívat níže.

Pokračování děje vám neprozradím, protože ho vlastně ani sám nevím. Pokud vás tohle anime zaujalo tak se na něj rozhodně koukněte. Je lepší než vypadá.

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

1 2 3

avatar of Jarka-Chan
Uživatel
   
24.12.2015 06:13 | # 42

Jarka-Chan

Tak toto mě rozsekalo xDDDDDDDDDDDDD

mňau
avatar of OtakuAngel
Uživatel
   
07.08.2015 19:12 | # 41

OtakuAngel

Super článek !!! :) A v Soul Eater byl také díl v česku až na to žě to tam vypadalo příšerně :D . Vím že už předemnou někdo psal že se česko oběvilo v Soul Eater ale taky to vím tak to píšu :"D

Když nevyhraješ hru,když nevyřešíš skládačku...potom jsi k ničemu -Near-
avatar of Honza135
Uživatel
       
28.07.2015 13:21 | # 40

Honza135

My ale máme večerníček o Japoncích! Přece Bob a Bobek na cestách, 22. díl s názvem "V zemi vycházejícího slunce". Sám jsem ho viděl.... :-D

avatar of Anya
Uživatel
   
28.02.2015 10:31 | # 39

Anya

česká...:)

Any
avatar of Anya
Uživatel
   
28.02.2015 10:31 | # 38

Anya

Tak tohle je opravdu dobrý článek a čeká japonština...:)

Any
avatar of Teraaa
Uživatel
   
26.08.2014 17:15 | # 37

Teraaa

Poslední dobou zjišťuji jak Česko nepatně ale velice výrazně měnili celí svět a ovlivňovali. Sice jsme malá země ale naším plusem je že sme ve středu evropi a to má velm velký význam (už od ranného středověku- např. obchodní cesty) a to nám zůstalo doteď (ikdyž v současnousti máme dost špatnou reputaci a nejsme tak známí jako za Československa, velký podíl na našem úpadku má už zmínění komunismus) jinak mě tenhle článek mile překvapil, je vidět až kam naše země svím vlivem dosáhla :)

avatar of firbl
Uživatel
   
04.08.2014 04:31 | # 36

firbl

Tak přece jen jsme malá země a na druhou stranu se není čemu divit XD když poslouchám tu japonskou češtinu XD Ale spíš je to tím že se nějak neventylujem ven XD Tudíž by bylo strašně težký udělat postavu Čecha nebo by nebyla pochopená jako Čech XD Angličan je v anime většinou lord , Francouz přihazuje do mluvy francouzštinu , Němčour má uniformu a vojenskej dril ( úplný fašouni :) ).Těch anime kde by mohl bejt Čech postavou jako normální člověk kterýho by nemuselo nic charakterizovat je opravdu minimum.(


jinak suprovej a zajímavej článek XD


xD Už zřím toho geroje v jedný ruce cep okovaný v druhý ruce s pivem korbel ,ze všeho a ze všech srandu si dělajíc k tomu všemi mastmi mazaný místy až vyčůraný XD hahahaaaaaaaaaaa

Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
avatar of MekliCZ
Uživatel
       
18.07.2014 17:39 | # 35

MekliCZ

Na začátku je vztah mezi čechy a japonci... takže asi takhle: kousek od domu mám továrnu japonské firmy SMC a znám se s jedním japoncem, co je tam na nějaké vyšší pozici... a docela spolu vycházíme :D
Ne, jen se chci pochlubit ;) Super článek, a japonská čeština též... :D

avatar of Sandelix
Uživatel
   
29.06.2014 09:50 | # 34

Sandelix

Slyšela jsem, že by se v Hetalii mělo objevit Česko a Slovensko

avatar of RikouUchiha
Redaktor
     
21.06.2014 11:04 | # 33

RikouUchiha

úžasné! :D

avatar of Mila
Uživatel
   
15.06.2014 21:34 | # 32

Mila

rambo, skus číst komentáře pod sebou, například na straně 2 dole je můj obsáhlý komentář obsahující Soul Eatera a další anime, o kousek víš nad mým je plno další zmínek o českých věcích v anime a ještě též o Soul Eateru.

Trošku nechápu proč se tu někteří lidé nenamáhají se čtením komentářů pokud jsou trošku delší než na jednu stranu.

avatar of rambo2324
Uživatel
   
15.06.2014 18:55 | # 31

rambo2324

Jedna spojitost s českem je i v soul eater, a pak jsem taky někde vyděl v anime česko zmínit ,ale jinak jsem fakt netušil že je v nějakým anime takhle duležité :D

Nightraw was here
avatar of Golemek
Čestný člen
   
14.06.2014 21:19 | # 30

Golemek

Jilder, Mila: Neberte si to zle, mě těší vaše reakce, ale o těhlech detailech jsem nepsal. :) Takhle mám pocit, že jste mě nepochopili a pak si připadám jako... Jako bych se neuměl vyjádřit. :D

P. S. Mila: Jeden díl nic není. ;) Ale uznávám, že je to věc názoru.

avatar of Skogen
Uživatel
     
14.06.2014 19:23 | # 29

Skogen

Pokud bychom měli zmínit českou tvorbu v Japonsku obecně, jedním z velmi populárních tvůrců, který má ostatně k japonskému sklonu k jinotajům a symbolizmu velmi blízko, je režisér a výtvarník Jan Švankmajer. Vyplatí se najít si ho na YouTube a na pár krátkých věciček se podívat :)

No a s českou animací v Japonsku snad není všem dnům tak úplně šmytec, alespoň ne podle tohoto sice už šest let starého, ale přece jen už odkazu z moderní doby: http://www.novinky.cz/kultura/151370-cesi-natoci-animovany-serial-pro-japonce.html .

Možná zajímavé pro někoho mohou být snímky nazvané „První Češi v Japonsku“, datované do samého počátku dvacátého století: http://prochpra.rajce.idnes.cz/PRVNI_CESI_V_JAPONSKU/ , mezi které patřil i architekt Jan Letzel, který do Japonska přivezl technologii stavění z železobetonu a ocelových konstrukcí a vyprojektoval klenbu oné známé dodnes stojící budovy Obchodního centra v Hirošimě.

Cynický objektivista
avatar of AdelKitty
Donátor
     
14.06.2014 17:55 | # 28

AdelKitty

Je pravda, že jsem viděla nějaký pořad o české animaci a je fakt, že jsme měli kdysi velmi dobré animace. Ani se tedy nedivím, když se zrovna k nám jezdily učit jiné národy. Tím pádem nejen Japonci, ale třeba i Američani se od nás mnohé naučili ^^

1 2 3